Dünya Haberleri

DÜNYA

  'İngiltere savaş başlattı'

  A.A.
  17 Temmuz 2007 - 13:55Son Güncelleme : 17 Temmuz 2007 - 13:56

  İngilterenin 4 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almasına sert tepki gösteren Rus basını, "İngiltere diplomatik savaş başlattı" yorumunda bulundu.

  İngiltere’den 4 Rus diplomata sınır dışı

  Rus basını, İngiltere'nin, Rusya  Anayasasına saygı göstermeden 4 Rus diplomatını sınır dışı etme  kararının Moskova'ya yönelik diplomatik savaşın başlatılması şeklinde  yorumladı.

  Rus Kommersant gazetesinde bugün konuyla ilgili yayımlanan haberde,  “İngiltere ve Rusya, tahmin edilemeyecek boyutlara çıkabilecek bir  diplomasi savaşına başladı” ifadelerine yer verildi.

  Rus hükümetinin gazetesi Rossiyskaya Gazeta'da yer alan bir haberde de,  “Son 6 yılda Moskova, İngiltere'den 21 iade talebinde bulundu. Ancak  bunlardan bir tanesi bile iade edilmedi. İadesi istenilen sanıklar  arasında katiller, teröristler, sahtekarlar ve zimmetine çok ciddi  miktarda para geçiren kişiler bile bulunuyordu. Kaldı ki iadesi istenen  6 kişiye de İngiltere'de siyasi mülteci hakkı tanındı” denildi.

  Rusya'nın İngiltere Büyükelçisi Yuri Fedotov da Nezavisimaya gazetesine  yaptığı açıklamada, İngiliz şirketlerinin geçen yıl Rusya'da 3.3 milyar  dolarlık yatırım yaptığını söyledi.

  Nezavisimaya, mevcut krizin, “Rusya ve İngiltere'nin kaybedeceği  şeylerin bulunduğunu gösterdiğini” kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı