İngiltere Parlamentosu'nda uyuşturucu skandalı

AA
27 Temmuz 2015 - 15:26Son Güncelleme : 27 Temmuz 2015 - 15:27

İngiltere Parlamentosu'nun üst kanadı Lordlar Kamarası'nın sözcü yardımcısı John Sewel'in, kadınlarla uyuşturucu kullanırken görüldüğü videonun basına yansımasının ardından Lordlar Kamarası'ndan istifa etmesi isteniyor.

İngiliz Sun gazetesinin bugün manşetinden yer verdiği haberin ardından Sewel, Lordlar Kamarası'ndaki sözcü yardımcılığı ile Ayrıcalıklar ve Yürütme Komisyonu'nun başkanlığından istifa etti ancak Lordlar Kamarası'nın hayat boyu üyesi olan 69 yaşındaki Sewel'a, kamaradan tamamen istifa etmesi çağrıları yapılıyor.

İşçi Partisi milletvekili John Mann, "Sewel'in Lordlar Kamarası'ndan atılmadan, gönüllü olarak istifa etmesi gerekiğini" söyledi. Ancak İngiliz basını, Lord Sewel'in Lordlar Kamarası'ndan istifa etme niyetinde olmadığını bildiriyor.

Lordlar Kamarası Sözcüsü Frances D'Souza, Sewel'in davranışının "kabul edilemez ve şoke edici" olduğunu belirterek, Sewel hakkındaki iddiaların polise ve Lordlar Kamarası Standartları Komisyonu'na taşınacağını kaydetti.

Sun gazetesinin görüntülerinde Sewel, kokain kullanmanın yanı sıra bazı İngiliz siyasetçilerle ilgili yorumlar da yapıyor. John Sewel, İngiltere Başbakanı David Cameron'la ilgili "gelmiş geçmiş en yüzeysel ve yapay başbakan" diyor, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'la ilgili ise "şaka gibi" ifadesini kullanıyor.

Sewel, İngiltere'nin eski başbakanlarından Tony Blair'in Irak savaşına girme nedeni hakkında ise "Çünkü Blair, George Bush'a aşık oldu" diyor. Sewel, 1997 yılında Blair hükümeti döneminde İskoçya Bakanlığında görev yapmıştı.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı