Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere, öldürdüğü askerlerinden özür diliyor

  ANKA
  17 Ağustos 2006 - 08:44Son Güncelleme : 17 Ağustos 2006 - 09:59

  İngiltere Savunma Bakanlığı, Birinci Dünya Savaşında “vatan hainliği”, “korkaklık” gibi suçlamalarla komutanları tarafından öldürülen, 300’den fazla askerden resmen özür dilenmesi için parlamentoya başvurdu.

  İngiliz Savunma Bakanı Des Browne, parlamentonun Birinci Dünya Savaşı sırasında vurulan İngiliz askerlerinden özür dilenmesi ve itibarlarının iade edilmesi için topluca af kararı çıkarmasını istedi.  BBC Türkçe Servisi’ne göre, Birinci Dünya Savaşı’nın yapıldığı 1914-1918 yılları arasında 306 İngiliz asker, vatan hainliği, korkaklık, ordudan firar ve benzeri suçlar gerekçe gösterilerek vuruldu.

  İngiliz Bakan Des Browne, komutanların cephede aldığı kararları tartışamayacağını vurgulamakla beraber, bazı vakalardaki adaletsizliklerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

  Bu askerlerin arasında olan ve 1916'da 25 yaşındayken vurulan Er Harry Farr’ın ailesi, İngiliz askerlerin o dönemde içinde bulundukları koşulların askeri, baş edemediği bir ruh haline soktuğunu savundu.

  Farr’ın ailesi, askerin vurulduğu sırada bombardıman şoku yaşadığını ve Er Harry’nin sipere sürülmemiş olması gerektiğini savundu.

  Er Farr'ın 93 yaşındaki kızı Gertrude Harris, açıklamayı büyük bir sevinçle karşıladığını söyledi. Harris, “bu mücadeleyi babamın korkak değil, cesur bir asker olduğunu ve ülkesi için savaşırken öldüğünün söyleyen annem için verdik” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı