İngiltere okuyamıyor!

Birce BORA / LONDRA
08.09.2014 - 10:24 | Son Güncelleme:

İngiltere’de gerçekleştirilen yeni bir araştırma ülkedeki fakir çocukların neredeyse yarısının ilkokulu bitirecek yaşa gelmelerine rağmen akıcı bir şekilde okumayı öğrenmediklerini ortaya çıkarttı.

Save the Children yardım derneğinin New Castle Üniversitesi, CentreForum, National Foundation for Educational Research ve National Literacy Trust ile birlikte gerçekleştirdiği araştırma sonucunda İngiltere genelinde dar gelirli ailelerden gelen 11 yaşındaki çocukların, okuma yazma becerileri konusunda orta ve yüksek gelir düzeyinden gelen çocuklara kıyasla yedi yıl geride olduğu görüldü.

Uzmanlar AB ülkeleri arasında bu derece bir eğitim eşitsizliğinin sadece Romanya’da mevcut olduğunu ve İngiliz hükümetinin acilen bu konu ile ilgili önlem alması gerektiğini söyledi.

Save the Children yetkilileri, araştırmanın ortaya koyduğu korkutucu sonuçlardan yola çıkarak tüm ilkokul öğrencilerinin okuma becerilerini geliştirmesine yardım etmeyi amaçlayan “Read On. Get On” adını verdikleri kapsamlı bir kampanya başlattıklarını açıkladı.

Kampanya kapsamında binlerce ebeveyn ve yardım görevlisinin çocuklara her gün 10 dakikalık okuma dersleri vereceği ve bir çok okulda okuma ve anlama yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan etkinlikler düzenleneceği açıklandı.

Dernek yetkilileri eğer bu kampanya başarılı olmaz ve devlet eğitim eşitliğini sağlamak için gerekli adımları atmazsa, 2025 yılında “Bir kitabı okuyup anlama becerisine sahip olmayan” 11 yaşındaki çocukların sayısının 1.5 milyonu bulacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Araştırmayı gerçekleştiren uzmanlar 2025 yılına dek İngiltere’deki tüm ilkokul öğrencilerinin akıcı olarak okuyabilmesi sağlanırsa ülkenin gayri safi milli hasılasının 32 milyar sterlin artacağını da belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı