Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiltere o tuzağın perde arkasını konuşuyor

  Birce BORA / LONDRA
  30 Eylül 2014 - 01:27Son Güncelleme : 29 Eylül 2014 - 21:58

  İngiltere’nin Muhafazakar Partili Sivil Toplum Bakanı Brooks Newmark, sosyal medyada genç bir kadın rolü yaparak kendisi ile flört eden erkek gazeteciye cinsel organının fotoğrafını gönderdiği ortaya çıkınca işinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Bakanın istifasından sonra İngiltere’de haberi yayınlayan Sunday Mirror gazetesinin basın etiğine uygun davranıp davranmadığı tartışılmaya başladı. Gazete muhabirinin Mayıs ayında açtığı sahte hesaptan gönderdiği fotoğrafların sahibi kadınlar ise kendilerinden izin alınmadığını açıkladı.

  4 oğlu ve 1 de kızı olan 56 yaşındaki evli siyasetçinin, Sophie Wittham isimli 20’li yaşlarında bir kadın olduğunu düşündüğü Freelance gazeteciye 4 ay boyunca Twitter ve Whatsapp uygulamaları üzerinden cinsel içerikli bir çok mesaj gönderdiği ve hatta onunla Birmingham’da düzenlenecek Muhafazakar Parti kongresinde buluşmayı planladığı da açıklandı.

  İngiltere o tuzağın perde arkasını konuşuyor
  Brooks Newmark ve eşi

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yakın arkadaşı olan ABD doğumlu Newmark istifa mektubunda, “Pazar günü benim hakkımdaki bir haberin gazetede yayınlanacağını öğrendikten sonra Sivil Toplum Bakanlığı görevinden istifa etmeye karar verdim. Bu zor dönemde ailemin özel hayatına ve gizlilik hakkına saygı duyulmasını rica ediyorum. Ben hala bu hükümetin sadık bir destekçisiyim” dedi.

  HABERİ YAYINLAYAN GAZETE SUÇ MU İŞLEDİ?
  Bakanın istifasından sonra İngiltere’de haberi yayınlayan Sunday Mirror gazetesinin basın etiğine uygun davranıp davranmadığı da tartışılmaya başladı. Birçok avukat ve medya hukuku uzmanı gazetecinin Newmark’ı haksız yere “tuzağa düşürdüğünü” ve bu nedenle yargılanması gerektiğini söyledi. Uzmanlar ayrıca gazetecinin Sophie Witthams adına açtığı sahte Twitter hesabında başka kadınlara ait fotoğrafları izin almadan kullandığını ve bunun da yasalara aykırı olduğunu belirtti.

  O KADINLAR İSYAN ETTİ
  Sophie Wittams adına açılan sahte hesapta fotoğrafları kullanılan kadınlar da bakanı tuzağa düşüren gazeteciyi kınadı.

  Bikini ile güneşlenirken çektiği ve Twitter'da paylaştığı Selfie'nin gazeteci tarafından bakana yollandığını öğrenen 26 yaşındaki iki çocuk annesi Charlene Tyler, İngiliz basınına yaptığı açıklamada “Kendisinden izin alınmadan fotoğraflarının bakana yollanmasının kabul edilemez olduğunu” ve “kendisini kullanılmış hissettiğini” söyledi. Tyler ayrıca bakanın bir suç işlemediğini düşündüğünü de belirtti ve “O bir yetişkin, yaptıkları sadece kendisini ilgilendirir” dedi.

  Fotoğrafı sahte hesabın profil resmi olarak kullanılan 22 yaşındaki İsveçli model Malin Sahlen ise İsveç'in Aftonbladet gazetesine yaptığı açıklamada “Bu şekilde kullanılmak istemezdim. Birinin benim fotoğraflarımı böyle kullanmış olması kendimi çok kötü hissetmeme neden oldu” dedi.

  İngiltere o tuzağın perde arkasını konuşuyor
  İsveçli model Malin Sahlen

  BAŞKA SİYASETÇİLERİ DE AĞINA DÜŞÜRMEYE ÇALIŞMIŞ
  Sunday Mirror muhabirinin söz konusu sahte hesabı Mayıs ayında açtığı ve o tarihten beri birçok İngiliz siyasetçi ile flört etmeye çalıştığı açıklandı.

  Newmark dışında hiç bir siyasetçinin muhabirin ağına düşmediği belirtildi.

  Gazetecinin Sophie Williams ismine açtığı sahte hesabı kullanarak kendisiyle de flört ettiğini söyleyen Muhafazakar Partili milletvekili Mark Pritchard, hem polise hem de basın standartları organizasyonu IPSO’ya konu ile ilgili şikayette bulunduğunu belirtti.

  Sunday Mirror gazetesi ise kendilerine yöneltilen eleştirilerle ilgili bir açıklama yaptı ve yayınladıkları haberin basın etiğine uygun olduğunu söyledi. Gazete yetkilileri “Başbakan David Cameron’ın parlamentodaki kadınların sayısını artırmak için yürüttüğü Women2Win kampanyasını yöneten bakanın kadınlara karşı tavrının ortaya çıkartılmasının kamunun yararına olduğunu ve yaptıkları haberden pişmanlık duymadıklarını” belirtti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı