« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İngiltere’nin Osmanlıları zor durumda

Armasında ay yıldız taşıyan tek İngiliz kulübü Portsmouth kapısına kilit vurmaya hazırlanıyor.Bazı araştırmacıların II. Abdülhamit tarafından kurulduğunu iddia ettikleri 114 yıllık köklü kulüp, futbolcularına 10 Ağustos’a kadar indirim yaptıramazsa kapanacak.

Ozan ERMİŞ
SON GÜNCELLEME

İNGİLİZ futbol takımları içinde ay yıldızlı logosu ile dikkat çeken Portsmouth kapısına kilit vurmanın eşiğine geldi. Bazı tarihçilere göre Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit’in kurdurduğu iddia edilen 114 yıllık kulüp, futbolcularını başka bir takıma transfer olmaya ya da ücretlerinde indirime gitmeye ikna edemezse 10 Ağustos’ta kapanacak.

4 yıl önce kupa aldı

Çok değil, bundan 4 yıl önce Federasyon Kupası’nı kazanan ve tarihinde 2 de lig şampiyonluğu bulunan takımın, sezona eksi 10 puanla Lig 1’den (3. Lig) başlaması planlanıyordu.

Ancak borçları nedeniyle kayyuma devredilen kulübün başına atanan Trevor Birch, “Futbolcular ya ayrılmalı ya da maaşlarından feragat etmeli. Bazı oyuncular ve menajerleri hala içinde bulunduğumuz durumun farkında değil. Aksi taktirde Portsmouth 10 Ağustos tarihi itibariyle kapanacak’’ diyerek kötü haberi verdi.

35’lik Kanu da orada oynuyor

BİRÇOK futbolcusu ayrılan Portsmouth’un kalan en pahalı futbolcuları durumunda bulunan Tal Ben Haim ve ünlü golcü Kanu’nun 3 milyon Sterlin civarında alacağı var.

Kulüp nasıl iflas etti

YABANCI yatırımcıların elinde ölçüsüz para harcayan Portsmouth, 2009’da 70 milyon sterlin borcu nedeniyle kayyuma devredildi. Premier Lig’de önce puanı silinen ardından küme düşen takım, son olarak Championship’e de veda ederek Lig 1’e (3 nolu lig) kadar
geriledi.

Aslan Yürekli Richard mı Abdülhamit mi?

- Portsmouth logosunda neden ay yıldız olduğu hakkında 3 iddia var:   

Casusluk filmi gibi

1-İlki, tarih romanlarına taş çıkaracak nitelikte. İngiliz kulübünü, 1898’de ll. Abdülhamit kurdurdu. Osmanlı Padişahı, o dönem topraklarımızda futbol aracılığıyla istihbarat faaliyetinde bulunan İngilizlere misilleme yapmayı amaçladı. Tarihçi Oktan Keleş’e göre, casusluk için Londra yerine gözlerden uzak Portsmouth kenti özellikle seçildi ve İngilizler bunu hiç öğrenemedi.

Denizcilerimiz unutulmadı

2-19. yüzyılda Portsmouth Limanı’na giden ve kıtlık içindeki halka yardım eden Osmanlı denizcileri sempati yarattı. Bu nedenle armada ay yıldıza yer verildi. Portsmouth’da o dönemden kalma bir Türk Şehitliği’nin bulunması ve İrlanda’nın Drogheda takımının da aynı şeyi yapması bu teoriyi destekliyor.

Haçlı Seferleri’nden

3-İngilizler ise, III. Haçlı Seferi için Kıbrıs’tan geçen Aslan Yürekli Richard’ın, ay yıldız simgesini buradan aldığını ve işaretin zamanla Portsmouth’un logosuna yansıdığını belirtiyor. Ama o dönem Kıbrıs’ın, Müslümanların elinde olmaması bu iddiayı şüpheli hale getiriyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz