İngiltere’nin “ölüm listesi”nde 10 cihatçı var

Birce BORA/LONDRA
09 Eylül 2015 - 12:22Son Güncelleme : 09 Eylül 2015 - 12:22

Birleşik Krallık Ordusu’nun Suriye’de bulunan ve ülkeleri için terör tehdidi oluşturduğuna inanılan İngiltere vatandaşı 2 IŞİD militanını insansız hava araçları yardımıyla öldürmesinin ardından 10 cihatçının daha bu yöntemle etkisiz hale getirilmesinin planlandığı açıklandı.

Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) IŞİD’in merkez olarak kullandığı Suriye’nin Raqqa kentine 21 Ağustos’ta düzenledikleri insansız hava aracı saldırısında Cardiff kenti doğumlu Reyaad Khan ve yine Birleşik Krallık vatandaşı olan Ruhul Amin’i öldürdüklerini açıklamıştı. Başbakan David Cameron’ın parlamentoya danışmadan böyle bir operasyona karar vermesi İngiltere’de tartışma yaratmıştı.

Bir çok insan hakları aktivisti hükümetin bu saldırıların yasal olup olmadığı ile ilgili hukuki danışmanlık alması gerektiğini dile getirmişti.

Ancak Savunma Bakanı Michael Fallon bu çağrıların yersiz olduğunu belirtti ve hükümetin Birleşik Krallık’ı korumak için benzer saldırılara izin vermekten asla çekinmeyeceğini söyledi. Bakan RAF’ın hedef listesinde toplamda 12 cihatçının bulunduğunu da açıkladı.

İngiliz basını şimdiye dek 2 tanesi öldürülen hedefteki İngiltere vatandaşı cihatçılardan 1’inin kadın olduğunu ve bu “ölüm listesinde” bir çok batılı rehineyi kameralar karşısında infaz ederek dünya genelinde korkunç bir üne kavuşan “Cihatçı John” lakaplı Muhammed Emwazi’nin de bulunduğu tahmin ediliyor.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı