Dünya Haberleri

  İngiltere’nin fotoğrafı

  Hürriyet Haber
  13.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de yeni dönem başladı. İngiliz medyası, 1945’ten beri ülkede kurulan ilk koalisyon hükümetini oluşturan Muhafazakar-Liberal Demokrat ittifakını önce alkışladı. Ancak koalisyonun uzun ömürlü olmayabileceği endişeleri de seslendirildi.

  TARİHİ KABİNE İLK TOPLANTISINI YAPTI

  Londra’daki Downing Sokağı’nın 10 numarasında bulunan resmi konut, son 200 yılın en genç başbakanına “hoşgeldin” dedi. 1966 doğumlu Muhafazakar lider David Cameron yeni evine yerleşirken, İngiltere tarihinin en genç First Lady’si olan eşi Samantha ile mutluluk pozları verdi. Samantha Cameron (39), eylülde dördüncü çocuklarını dünyaya getirecek. Çiftin 6 yaşında bir kızları ve dört yaşında bir oğulları var. Epilepsi ve serebral palsi hastası olan Ivan adlı oğulları ise geçen yıl 7 yaşındayken ölmüştü./images/100/0x0/55ea566cf018fbb8f8796105

  Çocuklarını alıp gitti

  İşçi Partisi lideri Gordon Brown’ın başbakanlığı üç yıl bile sürmedi. Başbakanlığı Tony Blair’den seçimsiz devralıp, göreve “Elimden geleni yapacağım” diye başlamıştı. Ancak ekonomik krizin de etkisiyle dibe vurdu. Ve önceki akşam eşi Sarah ile oğulları John ve Fraser’ı ellerinden tutup, ‘10 Numara’yı terketti. Eski Dışişleri Bakanı David Miliband ise Brown’ın yerine İşçi

  İngiltere’nin fotoğrafı
  Partisi liderliğine adaylığını açıklayan ilk isim oldu.

  Zoraki nikâh uzun sürmez

  Yeni koalisyon fazla yaşamayabilir. Bir tarafta “şefkatli muhafazakarlık” kavramıyla İngiliz sağını yenileyen Cameron var. İktidar ortağı Liberal Demokratlar’ın lideri Nick Clegg ise hem kendisi Başbakan Yardımcısı oldu, hem de Ekonomi ve Hazine de dahil beş bakanlığı partisine kazandırdı.

  Muhafazakarlar, seçim sistemi ve gelir vergisi konusunda taviz verdi. Muhafazakarları destekleyen Daily Telegraph bile, “Koalisyon kısa ömürlü olacak. En geç gelecek yıl seçime gidilebilir” diye yazdı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı