ANKARA HABERLERİ

İngiltere modeli çağrı

Umut ERDEM
01 Nisan 2016 - 15:50Son Güncelleme : 01 Nisan 2016 - 16:05

İngiltere’de 125 yıldır varlığını sürdüren Dogs Trust Vakfı’nın eğitim programına katılan Hayvan Kurtarma Derneği yetkilileri, yetkililere sokak hayvanları için “kısırlaştır, aşıla ve yerine bırak” çağrısında bulundu.

Umut ERDEM

Hayvan Kurtarma Derneği gönüllüsü Burcu Emel’in İngiltere’de katıldığı sokak hayvanları ile ilgili eğitim hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Zekiye Taş Köklü, hayvanseverlere ve hükümet yetkililerine çağrıda bulundu. Kısırlaştırmanın önemine değinen Köklü, şunları kaydetti:
“Dernek olarak sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasına verdiğimiz önemi her zaman, her ortamda dile getiriyoruz. Kim yaparsa yapsın, hayvanları belediye barınaklarına kapatarak varlıklarını zulme dönüştüren her tür pratiğe karşıyız. Tek yöntem onları kısırlaştırmıp, yaşadıkları alana geri bırakmaktır.

KISIRLAŞTIR-AŞILA-YAŞAT

Bu konuya olan yaklaşımımız nedeniyle Ankara’da yaşayan gönüllümüz Burcu Emel, İngiltere’de Dogs Trust Vakfı’nın düzenlediği eğitim çalışmasına katıldı. Eğitimde; sokak köpeklerinin yakalanması için insani yöntemler kullanılması; kısırlaştır-aşıla-yaşat programlarının uygulanması, barınak yapımı, salgın hastalıkların önlenmesi, biyo-güvenlik ve köpek ısırma vakalarının engellenmesi gibi konulara yer verildi. Eğitim ışında; belediyelere, ‘kısırlaştır-aşıla-yerine bırak’ yöntemini uygulamak zorunda oludklarını hatırlatmak istiyoruz.”

ORTAKLAŞA EĞİTİM

Benzer eğitim çamışmalarını Türkiye’de gerçekleştirmek istediklerini belirten Köklü, “Devlet kurumlarıyla ortaklaşa eğitim, kısırlaştırma programları hayata geçirmek istiyoruz. Bunun için çeşitli çalışmalar yapmaya başlayacağız ve kolektif olarak hem sivil toplum ve hem de resmi kuruluşlarla çalışmaya hazırız” dedi.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden İngiltere modeli çağrı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 15 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İngiltere modeli çağrı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı