İngiltere kafa kesme eylemlerine karşı alarmda

Birce BORA / LONDRA
13 Ocak 2015 - 11:46Son Güncelleme : 13 Ocak 2015 - 12:39

İngiliz istihbarat ajanları cihatçıların ülkede bir asker, polis ya da istihbarat görevlisini kaçırıp kafasını keserek öldürmeyi planladığına dair duyumlar aldıklarını söyleyerek alarma geçti.

Yetkililer İngiltere’nin sıkı silah yasalarının ülkede geçen haftalarda Paris’te yaşananlara benzer silahlı bir terör saldırısının düzenlenmesini neredeyse imkansız hale getirdiğini; ancak geçen yıl Londra’nın Woolich semtinde yaşanana benzer bir bıçaklı saldırının olası ve engellemesi güç olduğunu söyledi.

İngiliz yetkililer istihbarat servislerinden gelen uyarılar karşısında ordu karargahlarında aldıkları güvenlik önlemlerini artırdıklarını ve turistik törenlerde görev yapan askerlerin korunması için de ekstra önlemler aldıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri askerlere ordu karargahları dışında askeri üniformalarını giymemelerini de tavsiye ettiklerini belirtirken, bir çok askerin bu uyarıyı dikkate almadığını çünkü bunu “Teröristlerden korkmak” olarak yorumladığını da söyledi.

22 Mayıs 2013’te radikal İslamcı iki saldırgan Londra’nın Woolwich semtindeki ordu karargahına doğru yürümekte olan 25 yaşındaki İngiliz askeri Lee Rigby’e satırla saldırıp ölümüne neden olmuştu.

İngiltere kafa kesme eylemlerine karşı alarmda

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı