Gündem Haberleri

  ‘İngiltere ırkçılığa karşı yeterli mücadele vermiyor’

  LONDRA (A.A)
  19.10.2005 - 11:47 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de hükümet, ırkçılık ve ırkçılıktan kaynaklanan suçlarla mücadeleye yeterli kaynak ayırmamak ve konuya önem vermemekle suçlandı.

  Irkçı şiddetin ve suçun önlenmesi amacıyla faaliyet gösteren Runnymade Vakfı tarafından hazırlanan raporda, hükümet, ırkçı şiddeti ciddiye almamakla suçlanırken, bunun sonucunda da yeterli önlemin alınmadığı vurgulandı. 2 yıllık çalışmanın sonucunda hazırlanan raporda, bu konuda yapılan ciddi tartışmalara da başta hükümet olmak üzere toplumun bütün kesimlerinin “kulak tıkadığı” ifade edildi.

  Raporda, bunun sonucunda ırklararası nefrete dayalı suçların yarattığı sorunların da görmezden gelindiği, en başta ırkçı şiddetin önlenmesi konusunda hükümetin büyük yetersizlik içinde olduğu belirtildi. Irkçı şiddeti önleyebilmenin en etkili yolunun, suç oluşmadan önlem almak olduğu da vurgulanan raporda, özellikle İngiliz gençliğinin ırkçılıkla mücadele konusundaki çalışmalarda işbirliğine yanaşmadığına dikkat çekildi.
  Gençlerin bu konuda eğitilebilmesi için, tiyatro gibi sanat dallarından faydalanılabileceği belirtilen raporda ayrıca, suçun kurbanlarıyla suç işleyenler, yani ırkçı şiddeti sergileyenlerle bu suça hedef olanlar arasında doğrudan ilişki kurulmasını sağlamanın da başarılı sonuçlar verebildiği kaydedildi.

  İngiltere'de istatistikler, 2003-2004'te ırkçılığa dayalı 5 bine yakın suçun işlendiği ülkede, bu oranın son bir yılda ise yüzde 13 oranında artış gösterdiğine işaret ediyor.

  Uzmanlar ise gerçek rakamın bunun çok üzerinde olduğunu, buna da genellikle ırkçı suçun kurbanlarının durumu polise bildirecek cesareti bulamamalarının yol açtığını belirtiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı