Dünya Haberleri

  İngiltere eski Başbakanı Blair'e suikast şüphesi

  Aynur TATTERSALL/DHA
  10.12.2009 - 12:56 | Son Güncelleme:

  LONDRA - İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in evinin önünde susturucu takılı ve mermi dolu bir suikast silahı bulundu. Olayla ilgili olarak eski sabıkalı bir Arnavut otomobil sürücü gözaltına alındı.

  İngiliz polisi, eski Başbakan Tony Blair'in Londra’nın merkezinde, Connaught Street'te üzerinde bulunan 3.5 milyon sterlin değerindeki evinin önünde dolaşan bir otomobilin şüphe üzerine durdurulan eski sabıkalı bir Arnavut vatandaşının, çeşitli trafik ihlalelerinden dolayı gözaltına alındığını açıkladı.  

  Bu olaydan yaklaşık 25 dakika sonra koruma polislerinin yanına giden bir başka kişinin, aynı cadde üzerindeki bir çukurda susturucu takılı, mermi dolu bir silah bulduğunu ve teslim etmek istediğini belirten polis, bunun üzerine, koruma polislerinin Blar'in güvenliğinde sorumlu Diplomatik Koruma Bürosu dedektiflerini alarma geçirdiklerini belirtti. Polis, çeşitli trafik ihlali suçlarından gözaltına alınan ve eski sabıkalı olduğu anlaşılan Arnavut uyruklu sürücünün, bulundurulması dahi yasak olan suikast silahın sahibi olduğundan şüpheleniyor.

  Parmak izi ve DNA analizleri sonunda silahın gözaltına alınan Arnavut uyruku şüpheliye ait olup olmadığının kısa zamanda ortaya çıkacağını kaydeden polis, olayın tamamen bir tesadüf sonucu ortaya çıktığını iletti.

  Blair, AB'nin ilk başkanlığı için en güçlü adaylar arasında gösterilmiş, ancak bu göreve Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy getirilmişti.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı