İngiltere’den dünyaya enternasyonalizm çağrısı

Hürriyet Haber
18 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ekim 2008 - 22:18

Global piyasalarda çöküş sırasının 2 trilyon dolarlık hedge fonlara geldiği konuşulurken İngiltere Başbakanı Gordon Brown, finansal krizin sona erdirilmesi için, enternasyonalizm çağrısı yaptı. Brown, "Bugün farklı bir çağın krizleri ve sorunlarını çözmek için aynı ileri görüşlü enternasyonalizm gereklidir. Yaşadıklarımız, dünya ekonomisi için dönüm noktasıdır" dedi.

ULUSLARARASI piyasalarda peş peşe batan banka ve sigorta şirketlerinin ardından, sıranın büyüklüğü tam olarak bilinmemekle birlikte 2 trilyon doları bulduğu belirtilen hedge fonlara geldiği konuşulurken İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Washington Post gazetesinde dün yayımlanan yazısında, krizin çözümü için ilginç bir çağrı yaptı. Brown yazısında, krizin sona erdirilmesi için İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeni ekonomik düzenin kurulması ile Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü’nün oluşturulmasında kullanılan modellerinin örnek alınabileceğini belirtti.

İleri görüş

Finansal krizin dünya ekonomisi için belirleyici bir nokta olduğunu ve sona ermesi için küresel çözümler gerektiğine dikkat çeken Brown, "Bugün farklı bir çağın krizleri ve sorunlarını çözmek için aynı ileri görüşlü enternasyonalizm gereklidir. Yaşadıklarımız, dünya ekonomisi için bir dönüm noktasıdır" diye yazdı. İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan uluslararası finans kurumlarının ömürlerini tamamladığını vurgulayan Brown, şöyle konuştu: "Bu kurumlar, rekabetin artık ulusal değil, küresel boyutta olduğu ve ekonomilerin kapalı değil, açık olduğu yeni çağda, yeniden inşa edilmeli. Artık uluslararası sermaye akışı öylesine güçlü ki, devletler tek başlarına çaresiz kalabiliyorlar. Ve sermayelerin en değerlisi olan güven ise kaybolmuştur."

Yönetici primine kontrol

Brown, Washington Post’taki yazısında görüşlerini şöyle aktardı: "Sorunlarımızın kaynağı olan, sorumsuzca yapılmış ve çok kez gizli tutulan borçlanmaların önlenmesi için finansal kurumların sınırlar ötesi denetimi, ortak muhasebe ve denetim standartlarının belirlenmesi gereklidir. Üst düzey yönetici primleri konusunda daha sorumlu bir yaklaşım benimsenmesine ek olarak, dünya ekonomisi için etkin erken uyarı sistemleri haline gelmeleri için uluslararası kurumların yenilenmesi gerekiyor."

Refah paylaşılmalı

Yeni global çağın ilk finans kriziyle karşı karşıya olduğumuzu belirten Brown, "Şu anda aldığımız kararlar sadece önümüzdeki haftaları değil, aynı zamanda yılları etkileyecek. Global sorunlar, global çözümler gerektirir" dedi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD ve Avrupa’nın uluslararası ekonomik düzeni şekillendirdiğini hatırlatarak, "IMF, Dünya Barkası ve Dünya Ticaret Örgütü yaratan o zamanki vizyon sahipleri, barış ve refahın birbirlerinden ayrılamaz olduklarını biliyorlardı. Refahın sürmesi için paylaşılması gerektiğini de biliyorlardı. Bugün de yeni çağın sorunlarıyla başa çıkabilmek için aynı vizyona ihtiyaç var" diye konuştu.

2008 dünyayı inşa ettiğimiz yıl olarak hatırlanacak

BUGÜNÜN
sorunlarına ne İngiltere, ne Avrupa, ne de Amerika’nın tek başına çözüm getirmesinin mümkün olmadığını söyleyen Gordon Brown, şöyle konuştu: "Bu sorun hepimizin ve bu krizi hep birlikte çözebiliriz. Geçtiğimiz hafta küresel anlamda yaptığımız bankacılık sistemine yaptığımız multitrilyon dolarlık müdahale, bunun için gerekli siyasi iradeye sahip olduğumuzu gösterdi. Küresel ekonomiye yeni kurallar getirmek için önümüzdeki haftalarda da aynı işbirliği ruhunu göstermeliyiz. Bunu başarırsak; 2008, sadece kriz yılı olarak anılmakla kalmayacak, aynı zamanda dünyayı yeniden inşa ettiğimiz yıl olarak hatırlanacak."

Sorunun köklerine inelim

BUGÜN
güveni yeniden inşa etmenin yolunun geleceğe güveni sağlamaktan geçtiğinin altını çizen Gordon Brown, "Şu anki krizin semptomlarından fazlasıyla ilgilenmeliyiz. Sorunun köklerine inmeliyiz. Dolayısıyla, bundan sonraki adım, uluslararası finans sisteminin yeniden inşa etmektir" dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı