İngiltere’de “Yüzsüz” İslami bebek

Hürriyet Haber
16.12.2014 - 11:13 | Son Güncelleme:

İngiltere’de Müslüman kız çocukları için üretilen ve Şeriat kuralları gereği yüzü olmayan oyuncak bir bebek “Deeni Dolls” markası altında 25 sterline piyasaya sürüldü.

İslam dinin insan figürü yapmayı her koşulda yasakladığı inancıyla tasarlanan Rumeysa isimli bebek, yüzü olmamasına rağmen siyah bir başörtüsü takıyor.

Bebeği tasarlayan Ridhwana B, Lancashire Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada “Leicester’dan bir İslam bilgini ile konuşup böyle bir ürünün ne gibi kurallara uyması gerektiğini öğrendim. Deeni Dolls’un bir yüzü yok ve bu nedenle Şeriat kurallarına uygun” dedi.

Oyuncak tasarlamaya başlamadan önce Lancashire’da İslami bir okulda öğretmenlik yaptığını açıklayan Ridhwana B, çocuklarına aldıkları oyuncakların İslam dinine uygun olup olmadığını sorgulayan velilerle konuştuktan sonra Deeni Dolls markasını yaratmaya karar verdiğini açıkladı.

Ridhwana B. “Piyasada İslam dinine uygun olan oyuncakların sayısı oldukça kısıtlı. Bu projeyi tamamlamam 4 yılımı aldı ancak şimdi yeni İslami oyuncak projeleri üzerinde çalışıyorum. Müslüman çocuklar için bir de kitap yazmak istiyorum” dedi.

Ancak bir çok din uzmanı “Yüzsüz” bebek projesini şiddetle eleştirdi.

London School of Economics’den İslami toplumlar ve siyaset profesörü Fawaz Gerges konu ile ilgili İngiliz basınına yaptığı açıklamada “Bu tam bir saçmalık ve aptallık” dedi.

Gerges “Bugün Müslümanlar global toplumun bir parçası. İslam tarihinin ilk dönemlerinde imgeleme çeşitli nedenlerle tercih edilmiyordu. Ancak şu anda bu kuralların ne düzeyde uygulanacağı tartışmaya açık. Müslümanların büyük bir bölümü 21. Yüzyıla uygun hayatlar sürüyor. Herşey 6. Yüzyılda donup kalmadı. Bazı insanlar İslam tarihinin donmuş olduğunu düşünüyor. Ancak bu doğru değil, genç Müslümanlar artık global hayatlar sürüyor” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı