İngiltere’de ‘Ya evet çıkarsa’ paniği

Hürriyet Haber
10 Eylül 2014 - 01:12Son Güncelleme : 10 Eylül 2014 - 09:50

İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan bağımsız bir ülke olmasının onaylanacağı referanduma 10 günden az süre kalırken aradaki farkın yüzde 1’e düşmesi İngiliz hükümetini telaşlandırdı.

SEÇMENE “İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?” sorusunun sorulacağı referandum, 18 Eylül’de yapılacak. Birleşik Krallık tarihi açısından bir ilk olan referandumda çoğunluğun ‘Evet’ oyu vermesi durumunda 307 yıllık birliktelik sona erecek.

TNS adlı kamuoyu araştırma şirketinin yaptığı son ankette bağımsızlığa destek verenlerin oranı yüzde 38, ‘Hayır’ diyenlerin oranı yüzde 39 çıktı. Seçmenlerin yüzde 23’i ise kararsız. Geçen ay ‘Hayır’ diyenlerin oranı yüzde 45 idi.

Ankette fark yüzde 1’e düşerken, İngiliz Sterlini değer kaybederken paniğe kapılan İngiltere Başbakanı David Cameron, Başbakan Yardımcısı ve Liberal Demokrat Parti’nin Lideri Nick Clegg ve muhalefetteki İşçi Partisi’nin Lideri Ed Miliband, İskoçya’ya gitme kararı aldı. Bugün İskoçya’da olacak üç lider, “Seçmenleri büyük karar öncesi dinlemek ve onlarla konuşmak istiyoruz. İskoç halkına mesajımız basit: Bizimle kalmanızı istiyoruz” açıklaması yaptı.

İskoç bölgesel hükümetinin Başbakanı ve İskoç Ulusal Partisi’nin Lideri Alex Salmond ise İngiliz hükümetinin referandumdan ‘Hayır’ sonucu çıkarsa İskoç özerk meclisine vergilendirme ve finans gibi konularda daha fazla yetki vereceği vaadinin yeni bir unsur içermediğini söyleyerek, “Daha önce söylediklerini tekrarlıyorlar. Bu öneri, hayır kampanyasının başarısız olduğunun göstergesidir. Paniği yaratan biz değiliz, Westminster” dedi.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in bağımsızlık çıkmasından endişe ettiği haberlerini yalanlayan Salmond, “Kraliçe’nin bağımsız İskoçya’nın Kraliçe’si olmasını istiyoruz. Bana kalırsa Sayın Majesteleri İskoçların Kraliçe’si olmaktan gurur duyacak” yorumunu yaptı. Başbakan Cameron’ın Kraliçe’den “Hayır kampanyasına” destek vermesini istemesi yönünde baskı altında olduğu belirtiliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı