İngiltere’de Türk kökenli bezelye tartışması

Halil YETKİNLİOĞLU/ LONDRA
05.12.2014 - 15:14 | Son Güncelleme:

İngiltere’nin en tepe noktasındaki tartışmaya, Londra’nın Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johnson, “İngiliz güllerinin kökeni İran. Londra’nın cadde ve sokaklarını süsleyen ağaçların çoğu Belçika ve İspanya’dan geliyor. Bezelyenin kökeni ise Türk” yanıtı verdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un, “Göçmenlere yönelik politikaların sertleştirileceği” açıklamasına partisinin Türk kökenli Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Boris Johnson’dan yanıt geldi.

Sosyal yardımları suistimal eden göçmenlerin sayısının çok ‘az’ olduğuna inandığını belirten Başkan Johnson, “İngiliz güllerinin kökeni İran. Londra’nın cadde ve sokaklarını süsleyen ağaçların çoğu Belçika ve İspanya’dan geliyor. Bezelyenin kökeni ise Türk. Bazı politikacılar, ellerinden gelse, bütün bu bitkileri söküp, geldikleri yerlere geri gönderecekler” dedi.

Yüzde 40’tan fazlası bir başka ülkede doğmuş olan göçmenlerin, Londra ekonomisinin en önemli dinamiklerini oluşturduklarını vurgulayan Johnson, yetenekli ve ülkeye katkı sağlayabilecek göçmenlere olumsuz davranmanın yanlış olduğuna inandığını kaydetti.Göçmenlik konusunda olumsuz bir davranış içerisinde bulunulmaması gerektiğini savunan Johnson, buna karşın sosyal yardımlar ve göçmen sayısını azaltmaya yönelik düzenlemeler yapılmasının anlayışla ‘karşılanması’ gerektiğini söyledi.

CAMERON TÜRKİYE’Yİ UNUTMADI!

Başbakan David Cameron ise geçen hafta yaptığı konuşmada, partisinin önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde iktidarını koruması halinde AB ülkelerinden gelen işsiz göçmenlere, hiçbir devlet yardımı yapılmayacağını vurguladı. Geldikten altı ay sonra hala işsiz olanların ise sınır dışı edilmesine yönelik düzenlemelerin gündeme gelebileceğini söyleyen Cameron, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu AB’ye aday ülkelerin vatandaşlarının serbest dolaşım haklarının gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.
İngiltere’de genel seçimler 7 Mayıs 2015’te yapılacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı