Gündem Haberleri

  İngiltere’de sosyal medyada "özür" devri

  Birce BORA / LONDRA
  22.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de yayınlanan yeni sosyal medya yönergesi kapsamında, saldırgan ve hakaret içeren paylaşımlar yapan Facebook ve Twitter kullanıcılarına dava açılması zorlaştırıldı.

  Ayrıca paylaşımlarıyla ilgili “özür dileyenlerin” yargılanmaktan kurtulmasına da imkan tanındı.

  Başsavcı Keir Starmer’in Perşembe günü yayınladığı yönergenin şiddet çağrısı yapan, bir kişiyi hedef gösteren ya da mahkeme kararlarını bozan sosyal medya paylaşımları ile sadece “rahatsızlık verici ve rencide edici” paylaşımları birbirinden ayırmayı amaçladığı belirtildi.

  Starmer, savcıların ‘’ifade özgürlüğü’’ hakkını korumakla yükümlü olduğunu ve ‘’muhatabı için tatsız hatta acı verici olsa da’’ sadece şoke edici, rahatsızlık veren ve hakaret içeren açıklamaların dava konusu olmaması gerektiğini söyledi.

  Başsavcı, “Yeni sosyal medya yönergesinde ifade özgürlüğü ile ceza yasasını uygulama yükümlülüğü arasında bir denge kurmaya çalıştık” dedi.

  Yeni yönerge kapsamında, hakaret içeren ya da başka bir nedenle rahatsızlık veren bir paylaşımı yapan kişi “içten bir pişmanlık gösterdiği” ya da “paylaşımı internet ortamından kaldırmak için etkili bir çabada bulunduğu” takdirde olay yargıya intikal etmeyecek.

  Ayrıca eğer söz konusu paylaşımın geniş bir kitleye ulaşması amaçlanmamışsa da dava açılmayacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı