Gündem Haberleri

  İngiltere’de okuyan öğrenciler dikkat

  Hürriyet Planet
  30.08.2012 - 13:12 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de London Metropolitan Üniversitesi’nin Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen öğrencilere eğitim verme lisansı iptal edildi. Üniversitedeki yabancı öğrencilerin sınır dışı edilmesi gündeme geldi.

  Göç Bakanı Damien Green, BBC’nin Today programına yaptığı açıklamada, “ciddi bir sistemsel hata” yaşandığını ve bu öğrencilerin bir kısmının en başından beri burada olma hakkına sahip olmadığını belirtti.

   

  Green, İngiltere’ye öğrenci olarak girip iş arayanların “göç sistemindeki en büyük boşluklardan birini suiistimal ettiğini” söyledi.

   

  İngiltere’de okuyan öğrenciler dikkat TÜRK ÖĞRENCİLERİN SINIR DIŞI ENDİŞESİ

   

  İNGİLİZCE BİLE BİLMİYORLAR

  London Metropolitan’ın kayıtlarının incelenmesiyle dosyaların dörtte birinin sahiplerinin İngiltere’de kalma hakkına sahip olmadığı ortaya çıktı.

   

  Dahası öğrencilerin önemli bir oranının İngilizcelerinin bile bu ülkede yaşamaya yetecek seviyede olmadığı tespit edildi.

   

  Dosyaların yarıdan fazlasında da öğrencilerin derslere gidip gitmediğinin belli olmadığı da öğrenildi.

   

  Green bu üç durumdan herhangi birinin göç yasasının ağır ihlali anlamına geldiğini, bu standartları sadece özel kolejlerde değil üniversitelerde de değerlendirmeye alacaklarını söyledi.

   

  60 GÜN İÇİNDE YENİ OKUL BULMALARI GEREKİYOR
  Birleşik Krallık Sınır Dairesi’nin (UKBA) bu incelemesinin ardından 3 bin kadar öğrenci statüsünü kaybetti. Bu öğrencilerin sınır dışı edilmemek için 60 gün içinde başka bir üniversite bulması gerekiyor.

   

  Üniversitenin yöneticileri, gerçekten okumak amacıyla okula kayıtlı bulunan öğrenciler için başka yerler bulmak amacıyla kolları sıvadı.

   

  London Metropolitan Başkan Yardımcısı Malcolm Gillies, 30 bin öğrencili üniversitenin geleceğinin tehlikede olduğunu söyledi. Daha önce birçok özel eğitim kurumu gerçekte var olmayan öğrencilerle ilgili baskıya maruz kalmıştı.

   

  Ancak hükümet ve üniversiteler İngiltere’nin karlı yüksek eğitim endüstrisinin bu hamleden zarar görmemesi için çalışıyor. Yaklaşık 300 bin öğrenciyle bu sektör İngiltere ekonomisine her yıl 5 milyar sterlin kazandırıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı