Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere de Müslüman Kardeşler'e göz kırpıyor

  ANKA
  17.02.2006 - 13:39 | Son Güncelleme: 17.02.2006 - 13:39

  Hamas heyetinin Türkiye ziyaretine ilişkin tartışmalar sürerken İngiltere hükümetinin Mısır’da yasaklı olan Müslüman Kardeşler örgütü ile temas kuracağı bildirildi. İngiliz basınına sızdırılan İngiltere Dışişleri Bakanlığı raporunda İngiliz hükümetinin Müslüman Kardeşler örgütü ile ilişkiler kuracağını gösterdiği belirtildi.

  The Guardian gazetesine göre, basına sızdırılan İngiltere Dışişleri Bakanlığı raporunda İngiliz hükümetinin Mısır’da yasaklı olan Müslüman Kardeşler örgütü ile temas kurması öneriliyor. Gazete, 17 Ocak tarihli raporda yer verilen dünyanın en eski İslamcı grubu olan Müslüman Kardeşler ile ilişki kurulması önerisinin Dışişleri Bakanı Jack Straw tarafından kabul edildiğini kaydetti.

  Raporda "Eğer en büyük ve en etkili muhalefet grubu ile temas kurmazsak Mısır’a demokrasi ve daha iyi bir yönetim için yaptığımız çağrıların kredibilitesini korumak zor olur" görüşü dile getirildi.

  İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndaki tartışmaları Hamas’ın Filistin seçimlerinde elde ettiği başarıların da tetiklediğini  belirten gazete, şunları yazdı: "Dışişleri Bakanlığı, geçen yıl Hamas konusunda verilecek tepki konusunda bölümmüştü. Tel Aviv’deki büyükelçilik temas kurulmasına karşı çıkarken Doğu Küdus’teki konsolosluk, seçilmiş temsilcilerle toplantı yapılmasını öneriyordu. Toplantılar yapıldı ancak şu anda temas yasağı resmi politikadır."

  Raporun sızdırılması üzerine Dışişleri Bakanlığının  inceleme başlattığını da yazan gazete, aynı haber çerçevesinde AKP dahil çeşitli İslamcı örgütlere ilişkin bir değerlendirmeye de yer verdi. Gazete, "aslında muhafazakar" olduğunu belirttiği AKP için "Türkiye’yi İslamlaştıracağı korkularının genel olarak temelsiz olduğu kanıtlandı" ifadesi kullanıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı