İngiltere’de mektup krizi

Birce BORA / LONDRA
20.01.2015 - 12:08 | Son Güncelleme:

İngiltere’de hükümetin ülkedeki 100 Müslüman dini lidere “İslam’ın Britanya kimliğinin bir parçası olduğunu” kanıtlamalarını isteyen bir mektup yollaması ülkede büyük tartışma yarattı.

Toplumlar Bakanı Eric Pickles’ın imzasını taşıyan mektubu şiddetle eleştiren Britanya Müslüman Konseyi (MCB) metnin radikalleşmenin camilerde gerçekleştiğini ve İslami değerlerin İngiliz değerleri ile çeliştiğini ima ettiğini söyledi.

Ülkenin önde gelen İslami kuruluşlarından biri olan MCB yetkilileri mektubun “iyi niyetle yazıldığını” kabul ettiklerini ancak metindeki bazı ifadelere kesinlikle katılmadıklarını belirtti.

Başbakan David Cameron ise Pickles’in mektubunu savundu ve konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında metnin “ mantıklı, ılımlı ve akılcı” olduğunu söyledi.

Başbakan “ Bu mektubu okuyan herkes- ki ben de okudum- metinde İngiliz Müslümanlar’ın topluma büyük katkılar sağladığını ve yaşanan terör olaylarının İslam dini ile hiç bir alakasının olmadığını belirttiğini açıkça görebilir” dedi.

MCB ise “İngiliz Müslümanlar’ın ülkelerine bağlı olduklarını kanıtlamak için çaba harcamaları gerektiği imasına katılmıyoruz. Tüm toplumlar bir araya gelmeli ve radikalleşmeye karşı çıkmalı” dedi.

“Selamın Aleyküm” diye başlayan mektupta Pickles Müslüman liderlerden “İngiltere’de İslam’ın pozitif bir imajı olması için yaptıkları çalışmaları hükümete eposta ile bildirmelerini”, “Lawworks internet sitesine gidip radikalleşme ile nasıl başedecekleri konusunda tavsiye almalarını” ve “Müslümanlar’a yönelik nefret eylemlerini polise bildirmelerini” de istemişti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı