Dünya Haberleri

DÜNYA

  İngiltere’de işlenen suça KKTC’de yargı yolu açıldı

  Faruk ZABCI / LONDRA
  06 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 05 Şubat 2006 - 23:59

  İngiltere’de suç işleyen zanlıların KKTC mahkemeleri tarafından yargılanmasının önü açıldı. Bugüne kadar KKTC mahkemelerini tanımayan İngilizler, ülkede suç işleyip Kuzey Kıbrıs’a kaçan zanlıları herhangi bir iade anlaşması yapılamaması nedeniyle geri alamadıklarını gerekçe göstererek harekete geçti. İngiliz yetkililerle Kıbrıs Türk makamlarının vardığı anlaşmaya göre ilk dava Nisan ayında KKTC’de görülecek.

  The Mail on Sunday Gazetesi’nin verdiği habere göre, İngiltere’de adam öldürme suçundan aranan Kemal Kemalzade (39) adlı bir zanlı mahkemeye çıkarılamadan KKTC’ye kaçtı. 2000 yılının Aralık ayında Stoke-on-Trent’de yaşayan Kemalzade’nin kardeşi Çınar ve görümcesi Sibel tarafından işletilen bir gazete bayiinin mektup kutusuna benzin döküldü. İddialara göre, sigortadan 170 bin sterlin almak isteyen çift, Kemal Kemalzade ile birlikte kendi dükkanlarını kundaklamıştı. Ancak büyüyen yangın sırasında gerçekleşen bir patlama, üst kattaki dairede kalan Colin Salt’ın (47) ölümüne neden oldu.

  ORTAK OPERASYON

  Kundaklama ve insan öldürme suçlarından iki akrabası 11’er yıl hapis cezasına çarptırılırken, Kemal Kemalzade’nın KKTC’ye kaçtığı anlaşıldı. İngiliz yetkililer, İngiltere’nin KKTC’yi tanımaması nedeniyle arada suçluların iadesine dair bir anlaşma bulunmadığını göz önüne alarak farklı bir formül arayışına girdiler. Sonuçta Kıbrıs Türk polisi, İngiliz makamlarıyla işbirliği yaparak Kemalzade’yi tutukladı. Böylece İngiltere ilk kez KKTC yargısını egemen olarak tanıdı.
  İngiltere’de en çok arananların KKTC’ye kaçtığını yazan İngiliz gazetesi, Kıbrıslı Türklerin Kemalzade’nin Nisan ayında görülecek davasını Kıbrıslı Rumların kontrolundaki AB’nin parçası Güney Kıbrıs ile ilişkilerin geliştirilmesinde olumlu bir hareket olarak gördüklerini kaydetti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı