İngiltere’de devlet arazileri özelleştiriliyor

Birce BORA/LODRA
21.07.2015 - 12:01 | Son Güncelleme:

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, ülkedeki emlak krizini rahatlatmak ve hazineye yeni bir gelir kapısı sağlamak amacıyla devlete ait milyarlarca sterlin değerinde arazi ve binayı satışa çıkartacaklarını açıkladı.

Sadece Savunma Bakanlığı’nın 227 bin hektarlık araziye sahip olduğu belirtilirken, yapılacak arazi ve bina özelleştirmeleri sonucu 150 bin yeni evin kullanıma sokulabileceği belirtildi.

İngiliz basını bakanlıklara ellerinde bulundurdukları arazi ve binalardan hangilerinin satışa çıkartılabileceğini tespit etmelerinin söylendiğini yazdı.

George Osborne daha önce devletin 2020 yılında dek yılda 20 milyar sterlin tasarruf eder hale gelmesini istediğini belirtmiş ve bu tasarrufun 12 milyar sterlinin sosyal yardımların kısıtlanması, 5 milyar sterlinin ise vergi kaçakçılığının önlenmesi ile sağlanacağını dile getirmişti.

Maliye Bakanı tasarruf planlarını açıkladığında sağlık, eğitim, dış yardım ve savunma harcamalarında hiç bir kesintiye gidilmeyeceğinin altını çizmiştı.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı