Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere’de çözüm vergileri yükseltmekten geçiyor

  Daily Telegraph
  01 Mayıs 2010 - 14:11Son Güncelleme : 01 Mayıs 2010 - 09:00

  İngiltere’de seçimler yaklaşırken, Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (NIESR), seçimi kazanan partinin kamu harcamalarını azaltması, hükümet bütçesindeki açıkları kapatması ve gelir vergilerini yüzde 6 oranında artırması gerektiğini belirtti.

  NIESR, aynı zamanda aday partilerin hiçbirinin kampanyalarında, ülkenin bütçe açığını azaltmaya yetecek planlar sunamadığına da dikkat çekti.

  Kurum tarafından yapılan tavsiyelerin, devam eden seçim kampanyalarında, harcamalarında 1970’li yıllardakine benzer kesintilere gideceğini söyleyen adaylar tarafından hoş karşılanması beklenmiyor.

  Ancak NIESR’in makroekonomik araştırmalar birimi başbakanı Ray Barrell, siyasetçilerin ülkenin bütçe açığını İngiltere’nin olası bir krizle baş edebilmesini sağlayacak seviyelere indirmek istiyorlarsa, daha güçlü planlar yapmaları gerektiğini söyledi.

  VERGİLER YÜKSELTİLMELİ

  Barrell aynı zamanda, “Kriz, İngiltere’yi yüzde 4 fakirleştirdi. Demek ki hükümetin harcama planlarında bir sorun var. Hükümetin harcamalarını daha fazla azaltması ve bütçe açığını kapatmak için vergileri yükseltmesi gerekiyor” dedi.

  İngiltere’de Mali Çalışmalar Enstitüsü, bu hafta başında, siyasi partilerin öne sürdükleri harcama kesintisi planlarının yeterli olmadığını ve bütçe harcamalarında nasıl kesintiye gideceğine yönelik herhangi bir detay vermediğini söyledi.

  Barrell, partilerin mevcut planlarında kamu sektöründeki ücretleri azaltmak ve gelir vergilerini artırmak zorunda olduğunu da belirtti. Gelir vergilerindeki yüzde 6’lık artışın yanı sıra, hükümetin küresel kriz sürecinde aldığı önlemleri devam ettirmesi gerektiğini de söyledi.

  YAVAŞ BÜYÜME DEVAM EDECEK

  NIESR, İngiltere’nin önümüzdeki üç yılda yavaş büyümeye devam edeceğini de öngördü. Bu yıl gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 1, 2011’de yüzde 2, 2012 de ise yüzde 2.2 oranında artacağını söyledi.

  Enstitü aynı zamanda, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını bu yılın sonunda yükseltmeye başlayacağını ancak faizlerin kriz öncesi seviyelere, yani yüzde 5 seviyesine çıkmasının en az 5 yıl süreceğini tahmin etti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı