Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere canlanmayı yeniden düşünebilir

  WSJ
  02.12.2009 - 16:50 | Son Güncelleme: 02.12.2009 - 14:53

  Ekim ayında önemli ölçüde daralan para arzı, İngiltere Merkez Bankası'nı ekonomik teşvik programını değiştirmeye zorlayabilir

  Wall Street Journal’da “BOE May Need to Rethink Stimulus Effortbaşlığıyla yayımlanan haber analizde, İngiltere ekonomisindeki para akışının bir ölçütü olan para arzının Ekim ayında önemli ölçüde daraldığı ve tüketici kredilerinde bugüne kadar görülen en büyük düşüş yaşandığı belirtildi. 

  Haber analizde ayrıca, Pazartesi günü yayımlanan verilerin BOE’nin finans sistemine aktardığı fazladan fonların işletmelere ve hane halkına destek olduğu için, para kaynağının daralmasının oldukça önemli olduğu vurgulandı.

  Başbakan Gordon Brown’un liderliğindeki İngiltere hükümeti, ekonomi üçüncü çeyrekte de daralmaya devam ettiği için şiddeti her geçen biraz daha artan siyasi bir baskı altında çünkü bu süreçte Almanya ve Fransa ekonomileri genişlemeye başladı.

  HÜKÜMET UMUTLU

  Daralmaya rağmen, hükümet yeni yılla birlikte, ekonominin yeniden büyümeye başlamasını bekliyor. Ekonomistler ise BOE’nin para politikası komitesinin, tahvil alım programının şu anda 200 milyar dolar olan tavanını daha da yükselteceğini düşünüyor. Komitenin bunu yapmaktaki amacı ekonomi için nakit para yaratmak.

   

  Parasal genişleme olarak bilinen bu önlem birçok merkez bankası tarafından kredi krizi sürecinde başvurulan bir alternatifti.

   

  İngiltere programını Şubat ayında yeniden gözden geçirecek ancak yaşanan son gelişmelerin ışığında, gözden geçirme daha erken bir tarihe alınabilir. Tahvil alım programı, sermaye piyasalarının sıkıntılarına çözüm olduğu gibi, hükümet borçlanmasına da katkı da bulunmuştu.

   

  KÜÇÜK ŞİRKETLER VE TÜKETİCİLER FAYDALANAMADI

  Program bazı kurumların işine yarasa da, dünyanın en büyük bankalarından Royal Bank of Scotland’ın baş İngiltere ekonomisti Ross Walker, hükümetin para politikasının küçük şirketler ve tüketicilere çok fayda sağlamadığını dile getirdi.

   

  Bu durum tüketici duyarlılığına da yansıdı. Kamuoyu araştırma şirketi Gfk NOP, Pazartesi günü İngiltere’de tüketici güveninin Ocak’tan bu yana ilk kez Kasım ayında zayıfladığını belirtti. Ülkede tüketici güveni -13’ten -17’ye geriledi. Bu rakam yine de Ağustos’taki -25 seviyelerinden daha iyi durumda.  

   

  BOE İÇİN YENİDEN DÜŞÜNME ZAMANI

  Bazı ekonomistler, BOE için stratejisini yeniden gözden geçirme zamanının geldiğini düşünüyor.

   

  Ülkenin Para Politikaları Komitesi üyesi Adam Posen, geçtiğimiz hafta İngiltere milletvekillerine gönderdiği notta, bankanın para politikasının başarısız olduğunu düşünmesi durumunda, İngiltere devlet tahvillerinden ziyade daha fazla varlık almaya yönelebileceğini belirtti.

   

  İngiltere Merkez Bankası’nın piyasalardan sorumlu idari direktörü geçen hafta gerekli olduğu düşünüldüğü süre boyunca, komitenin özel sektörde borç alımlarına devam edeceğini açıkladı.

   

  Elde edilen son veriler, İngiltere hükümetinin sağlıklı bir iyileşme sürecinden uzak olduğunu gösteriyor.

   

  BOE’nin,hareketleriyle verilerdeki trendleri değiştiren finans kuruluşlarını saf dışı bıraktığıgeniş para politikası Ekim ayında yüzde 0.7 oranında daraldı. Banka bu daralışla peş peşe ikinci ayda da düşüş yaşadı ve yıllık bazda yüzde 5.3’lük bir gerileme kaydetti.

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı