Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere Büyükelçiliği’nde “Kırmızılı Kadın”lar

  Zeynep ŞAFAK/ANKARA
  21.06.2013 - 07:35 | Son Güncelleme:

  İNGİLTERE’nin Ankara Büyükelçiliği’nde dün sürpriz bir Gezi Parkı’na destek eylemi yapıldı. Gezi Parkı olaylarının simgesi haline gelen “kırmızılı kadın”a atıfta bulunan İngiliz ataşelerin eşleri ve başka büyükelçiliklerde görevli kadın ataşeler, İngiltere Milli Gün Resepsiyonu’na kırmızı elbise giyerek geldiler. İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in doğum günü ve İngiltere Askeri Günü münasebetiyle dün, Büyükelçi David Reddaway’in ev sahipliğinde resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona hükümeti temsilen kimse katılmadı.

  Kırmızı giyinmelerinin sebebini de, “Gezi Parkı olaylarında Türk halkına destek vermek istedik” diye açıkladılar. İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in doğum günü ve İngiltere Askeri Günü münasebetiyle dün, Büyükelçi David Reddaway’in ev sahipliğinde resepsiyon düzenlendi. 

  Resepsiyona hükümeti temsilen kimse katılmazken, CHP’den, İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka katıldı. ABD, Fransa Büyükelçileri başta olmak üzere çok sayıda diplomatik temsilci de resepsiyonda hazır bulundu. Büyükelçi Reddaway yaptığı konuşmada şunları söyledi:

  CHP'DE DE KIRMIZI İSYAN YAŞANMIŞTI / FOTO GALERİ 

  “Türkiye ile İngiltere arasında stratejik işbirliği var. Suriye’deki trajedi konusunda birlikteyiz. İngiltere AB üyeliğinizi destekliyor. Ancak bu kolay olmuyor. Bunu kendi üyelik sürecimizden biliyoruz. Üyelik için gerekli reformları Türkiye’de yapmak için yanınızdayız. Sokaklarda olaylar yaşandığını, insanların barışçıl tepkilerini gösterdiklerini gördük. İnşallah bu olaylar sonuçlanır.”

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı