« Hürriyet.com.tr
MENÜ

İngiltere bu olayı tartışıyor! Çocuk başına 600 Sterlin

İngiltere Premier Lig’de birçok kulübün, futbolcularla birlikte sahaya çıkan ‘maskot çocuklar’dan para aldığı ortaya çıktı, uygulama büyük tartışma yarattı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; futbolun beşiği İngiltere’de ortaya çıkan bir gerçek, ülke kamuoyunda büyük tartışma kopmasına neden oldu.

The Guardian gazetesinin yaptığı bir araştırma, Premier Lig takımlarının çoğunun, maç seremonilerinde futbolcularla birlikte yer alan çocuklardan para alındığı gerçeğini ortaya koydu.

Buna göre dünyanın en önemli ulusal futbol ligi olarak gösterilen İngiltere 1. Ligi’nde şu an mücadele eden 20 kulübün 11 tanesi bu uygulamaları para karşılığında yerine getiriyor. Ücretler 600 sterline (2180 TL.) kadar çıkıyor. Maç öncesi soyunma odalarının çıkışından, tünele ve oradan sahaya, futbolcuların ellerini tutarak çıkan minikler için aileleri, büyük meblağları gözden çıkarıyor.

Uygulama Ada’da gündeme oturdu. Kulüplerin birçok çoçuğun rüyası olan, yıldız futbolcularla bir araya gelme fırsatını paraya çevirmesine bazı kesimler tepki gösterdi. Uygulamanın çocukları bile sınıfsal olarak böldüğü, maddi durumu yerinde olmayan ailelerin çocuklarının hayallerini ertelemek zorunda kaldığına dikkat çekildi.

Kulüplerin tarifesi

West Ham United 600 sterlin
Queens Park Rangers 450 sterlin
Swansea 450 sterlin
Crystal Palace 425 sterlin
Leicester City 400 sterlin
Tottenham 400 sterlin
Stoke City 390 sterlin
Burnley 300 sterlin
West Brom 265 sterlin
Hull City 150 sterlin

Türkiye’de örneği yok

Türkiye’de görev alan maskot çocuklar için ise bu yönde bir uygulama bulunmuyor. Türk takımlarının, maçtan önce futbolcularla birlikte sahaya çıkan çocuklardan herhangi bir ücret almadığı saptandı.

İtalya, Brezilya, İspanya gibi önemli futbol ülkelerinden bilgilerini istediğimiz meslektaşlarımız da kendi ülkelerinde para ödemenin söz konusu olmadığını, çocukların kulüp çalışanlarının-futbolcuların yakınlarından ya da bölgedeki diğer takımların alt yapılarından seçildiğini söylediler.


Bunları da Beğenebilirsiniz