Dünya Haberleri

  İngiltere, Blair'in emriyle parmak izinden DNA'ya geçti

  Hürriyet Haber
  01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere Başbakanı Tony Blair, bundan sonra ülkesinde meydana gelecek araba hırsızlığından cinayete, tüm olaylarda "DNA testi uygulaması zorunluluğu" getirdi

  İngiltere'de araba hırsızlığından cinayete, tüm suçluların yakalanmasında bundan sonra DNA kullanılacak. Başbakan Tony Blair'in emriyle uygulanmaya konan "zorunlu DNA testi" sayesinde artık olasılıklar tamamen ortadan kalkacak.

  Blair, dün yaptığı açıklamada, zorunlu DNA testinin maliyetinin oldukça yüklü bir meblağ olduğunu, hükümetin bundan sonra sırf bu uygulama için "109 milyon pound" ayıracağını söyledi. İngiltere'de bugüne kadar kimi olaylarda DNA testine gidiliyor ancak, pek çok olay yine parmak izi yolu ile çözülmeye çalışılıyordu.

  Yetkililer, İngiliz polisinin elinde şu an, suçlulardan alınmış 940 bin DNA örneği olduğunu bildirdiler.

  Sivil toplum örgütleri protesto etti

  Ülkedeki sivil toplum örgütleri, Blair'in açıklamasının hemen ardından protestolarına başladılar. Göstericiler, polisin gereksiz yere çok sayıda masum insanı DNA testine tabi tutacağını, bunun da o kişilerin psikolojisinde onarılamaz tahribatlar yaratacağını savunan açıklamalarda bulundular.

  Polisin bugüne kadar tutukladığı ve DNA örneği aldığı kişilerin yüzde 30'unun, suçlu bile olmadığını, alınan örneklerin de kullanılması gerektiği gibi kullanılmadığını söylediler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı