İngiltere bebek ölümlerini araştırıyor

Birce BORA / LONDRA
13 Eylül 2014 - 14:36Son Güncelleme : 13 Eylül 2014 - 14:43

İngiltere polisi 3 yeni doğmuş bebeğin Londra ve Cambridge’deki hastanelerde kendilerine verilen serumlar yüzünden kan zehirlenmesi geçirerek hayatını kaybetmesinin ardından bir cinayet soruşturması başlattıklarını açıkladı.

Yetkililer soruşturmanın serum üreticileri üzerine odaklandığını ve hiç bir hastane yöneticisi ya da çalışanının zan altında olmadığını belirtti.

Yaz aylarında İngiltere genelinde doktorların “besleyici destek serumu” verdiği 20 prematüre bebek Bacillus cereus bakterisi kaparak hastalanmış, bu bebeklerden ikisi Londra’daki Saint Thomas Hastanesi’nde biri ise Cambridge’de hayatını kaybetmişti.

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetleme Ajansı (MHRA) konu ile ilgili yürüttüğü soruşturmada, besleyici serumların orjinalde böyle bir bakteri içermediğini, bakterinin 27 Mayıs tarihinde üretilen stoklara “bulaştırıldığını” tespit etmişti.

O tarihte üretilen tüm besleyici serumlar toplatılmış, ancak başka tarihlerde üretilmiş serumların hastanelerdeki kullanımına normal bir şekilde devam edilmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı