Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiltere Başbakanı Cameron’un başı skandallarla dertte

  Birce BORA / LONDRA
  02.06.2013 - 18:25 | Son Güncelleme: 02.06.2013 - 19:15

  İngiltere Başbakanı David Cameron’ın, başbakanlıkta yaşanan “yasak aşk” nedeniyle zor durumda olduğu iddia edildi.

  Yasal nedenlerle basının adlarını açıklayamadığı iki parti ileri geleninin yasak bir ilişki yaşadığı öne sürüldü. Daily Mail’in haberinde kabine üyesi olmadıkları ısrarla belirtilen bu orta yaşlı iki kişinin ilişkilerinin basına yansımasının Cameron için çok tehlikeli olduğu, bu yüzden başbakanın endişeli göründüğü belirtildi.

  PARTİ İÇİ GÜVEN KRİZİ
  Parti içi yolsuzluk dahil olmak üzere bir dizi krizle karşı karşıya olan Cameron koltuğundan olabilir. İngiltere Parlamentosu’nda iktidardaki Muhafazakar Parti’den 30 milletvekilinin Cameron’un parti liderliğini güven oyuna götürmek için imza verdiği iddia edildi. Cameron’un liderliğinin oylamaya sunulması için milletvekillerinin yüzde 15’inin imza vermesi yani 47 oy gerekiyor.

  KOLTUĞU KAYBEDEBİLİR
  Dışişleri Bakanı ve eski parti lideri William Hague’un yaptığı parti tüzüğü düzenlemesi uyarınca olasıl bir oylamada Cameron güven oyu alırsa liderliğini en az bir yıl için garantilemiş olacak, ancak çoğunluğun onayını alamazsa parti liderliği anında düşecek ve gelecekte liderlik seçimlerine giremeyecek. Cameron’un koltuğu, 2012’nin son aylarından bu yana eşcinsel evliliğe verdiği destek, sosyal yardım düzenlemeleri, AB üyeliği ve genel olarak parti seçmen tabanıyla yaşadığı sorunlar nedeniyle sallantıda.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı