İngiltere ayrılmak istiyorsa dizlerine kapanmam

Birce BORA / LONDRA
20.01.2015 - 12:31 | Son Güncelleme:

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere’nin AB ile olan ilişkisini ‘bitmeye mahkum bir aşka’ benzetti ve “Birliği terk etmesinler diye dizlerine kapanmam” dedi.

Avrupa Birliği ülkelerinin zamanla daha da sıkı bir birlik içine girmesini isteyen bir federalist olan Juncker, İngiltere’nin birlik içindeki serbest dolaşımı kısıtlamak için yapacağı tüm yasa değişikliği tekliflerini reddedeceğini de belirtti. Juncker, “Eğer bir kişi işçilerin serbest dolaşımını bitirmek istediğini söylerse diyalog devam edemez, bu konuda anlaşmaya varılamaz. Yasaların sömürülmesine karşı savaşabiliriz ancak AB bazı siyasetçilerin taleplerini karşılamak için kuruluş anlaşmalarında değişiklik yapmayacaktır” dedi.

CAMERON SÖYLEMİŞTİ

İngiltere Başbakanı David Cameron, genel seçimlerde bir kez daha iktidara gelmesi durumunda AB’nin serbest dolaşım yasalarını pazarlığa açmak istediğini söylemişti. Ancak Juncker gibi Almanya Başbakanı Merkel de bu fikre sıcak bakmıyor ve Cameron’ın reform taleplerini desteklemeyeceğini belirtiyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı