İngiltere Ashya King konusunda geri adım attı

Birce BORA / LONDRA
03.09.2014 - 14:32 | Son Güncelleme:

İngiltere 5 yaşındaki beyin kanseri hastası oğulları Ashya’yı “Alternatif bir kanser tedavisi görebilmesi için” Southhamptan General hastanesindeki doktorlarına haber vermeden İngiltere’den İspanya’ya kaçıran Brett ve Naghemeh King çifti ile ilgili çıkarttığı uluslararası tutuklama kararını iptal etti. Kararın iptalinin ardından İspanya’da King çifti iki gündür tutuklu bulundukları Soto Del Real cezaevinden tahliye edildi.

Hapishane kapısında yapığı basın açıklamasında İngiliz halkına kendilerine gösterdiği büyük destek için teşekkür eden Brett King, “Malaga’da bir hastanede tedavi görmekte olan oğlunu ziyaret etmek için sabırsızlandığını ve onu çok özlediğini” söyledi.
İngiliz savcılar Uluslararası Tutuklama Kararı’nın geri çekilmesi ile ilgili yaptıkları açıklamada “Ashya’nın hayatı üzerinde daha önce düşündüğümüz gibi büyük bir tehdit olmadığını keşfettiğimiz için mutluyuz” dedi.
İngltere’de King çiftine gösterdikleri muamele nedeniyle aralarında Başbakan David Cameron’un da bulunduğu bir çok siyasetçi ve halktan büyük tepki toplayan Southhampton General Hastanesi yetkilileri, Hampshire Polis Teşkilatı ve İngiltere Kraliyet Savcılığı “Prosedüre uygun davrandıklarını” söyledi.


İngiliz basını King ailesinin İngiltere’ye “Haksız tutuklama ve karalama” suçlamaları ile dava açmayı planladığını söyledi.
Brett ve Naghemeh King’in tutuklanmasının ardından İngiltere’de çiftin serbest bırakılması için başlatılan imza kampanyasına 200 bin kişi katılmıştı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı