Dünya Haberleri

  İngiltere, Afganistan stratejisini sorguluyor

  A.A.
  05.11.2009 - 12:27 | Son Güncelleme:

  Birleşik Krallık, Afganistan'da önceki gün 5 askerinin ölümüne, 6 askerinin yaralanmasına neden olan saldırının ardından, bu ülkedeki stratejisini sorguluyor.

  Başbakan Gordon Brown ve ana muhalefetteki Muhafazakar Parti'nin lideri David Cameron'ın konuya ilişkin görüşlerine geniş yer veren basın, "Kanlı ihanet İngiltere'nin Afganistan'daki kampanyası konusunda şüphe doğuruyor" diye yazdı.

  Hemen hemen her gazetenin ana sayfasında yer verdiği Afganistan'daki saldırıyla ilgili Times gazetesi, "Bu saldırının ardından Birleşik Krallık'ın Afganistan stratejisinin daha fazla sorgulanacağını" belirtti.

  Guardian gazetesi, saldırının Taliban'ın 100 bin kişilik Afgan polis gücüne ne ölçüde sızdığına dair soruşturma ve inceleme başlatılmasına neden olduğunu da bildirdi.

  Saldırı sonucu Afganistan operasyonlarına desteğin azalabileceğini yazan Financial Times gazetesi ise "Başbakan Brown'a Afganistan'daki birliklerin durumu konusunda baskının artacağına" dikkati çekti.

  Birleşik Krallık'ın Afganistan'da 9 bin askeri bulunuyor. Geçen ay hükümetin aldığı son kararla bu sayının 9 bin 500'e çıkarılması planlanıyor.

  Birleşik Krallık, ABD'den sonra Afganistan'da en fazla askeri bulunan ülke konumunda.

  Afganistan'da ABD öncülüğündeki güçlerin 2001'de Taliban rejimini devirmesinden bu yana bu ülkede görev yapan İngiliz askerlerinden 229'u hayatını kaybetti.

  İngiliz hükümeti, Hamid Karzai'nin geçen hafta yeniden devlet başkanı seçilmesiyle Afganistan'ın polis ve asker sayısını arttırarak güçleneceğine ve böylece ülkedeki İngiliz birliklerinin sayısının azaltılabileceğine inanıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı