İngiltere 32 yıl İçinde AB’yi geçecek

LONDRA
02.09.2015 - 13:09 | Son Güncelleme:

Yeni AB araştırması nüfusu hızla artan İngiltere’nin 32 yıl içinde Almanya’yı geride bırakarak AB’nin en yüksek nüfuslu ülkesi haline geleceğini gösterdi.

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın yayınladığı son resmi tahminler 2047 yılında Birleşik Krallık nüfusunun 76 milyonun üzerine çıkacağını, Almanya’nın nüfusunun ise 75 milyonun altında kalacağını gösterdi.

İngiltere’nin İrlanda ve Fransa’nın ardından AB’deki en yüksek doğurganlık oranına sahip olduğunu belirten uzmanlar yine de nüfustaki artışın başka nedenlerden de beslendiğini söyledi.

Konuyla ilgili Times gazetesine konuşan Population Matters lideri Simon Ross, Birleşik Krallık nüfusunun Fransa ve Almanya gibi ülkeleri sollayacak olmasının doğurganlığın yanı sıra net göçteki artış ve uzun yaşam beklentisine de bağlı olduğunu belirtti.

ALMANYA’DA NÜFUS AZALACAK

Eurostat 2047 yılına dek Birleşik Krallık nüfusunun 76 milyon 210 binden 80.7 milyona yükseleceğini gösterdi. Aynı dönemde Fransa’nın nüfusunun 64.6 milyondan 78 milyona yükseleceği belirtilirken, Almanya’nın nüfusunun 80.7 milyondan 74.75 milyona gerileyeceği açıklandı.

Almanya’nın azalan nüfusunun iş gücünda daralmaya, büyüme hızının düşmesine ve giderek yaşlanan nüfusa bakımın oldukça zor hale gelmesine neden olacağı belirtildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı