İngiltere 3 bin mülteci çocuğa kapılarını açabilir

Birce BORA
24 Ocak 2016 - 14:07Son Güncelleme : 24 Ocak 2016 - 14:16

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın ülkenin güçlü yardım derneklerinden gelen baskılar nedeniyle bir yetişkinle birlikte seyahat etmeyen yaklaşık 3 bin Suriyeli mülteci çocuğu ülkeye kabul etmeyi planladığı iddia edildi.

Save the Children (Çocukları Kurtarın) grubunun başını çektiği bir grup yardım derneği uzun süredir İngiltere hükümetine savaştan kaçıp yalnız başlarına Avrupa’ya ulaşan çocuklara bir yuva verilmesi için baskı yapıyordu.

Observer gazetesi Başbakanlık’a yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, artık hükümetin bu baskılara karşı tepkisiz kalamadığını ve çocukları kabul etmeyi ciddi ciddi düşünmeye başladığını yazdı.

Gazete, hükümetin bu çocukları 2020 yılına kadar ülkeye almayı kabul ettiği 20 bin Suriyeli mülteciye ek olarak kabul edeceğini söyledi.

İngiltere hükümeti 2020 yılına dek çoğunluğu Suriye sınırındaki kamplarda yaşamını sürdüren 20 bin Suriyeli’yi ülkeye yerleştireceğini açıklamıştı.

Bu rakam bir çok yardım derneği tarafından aşırı derecede düşük bulunmuş ve Cameron mülteci krizine karşı tepkisiz kalmakla suçlanmıştı.

     EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı