MUĞLA HABERLERİ

İngilizler Marmaris'ten, Marmaris de İngilizlerden vazgeçmiyor

AA / Levent Kişi
21.01.2015 - 11:11Son Güncelleme :

- Yılda 700 bin kadar İngiliz'in tatilini geçirdiği Marmaris'in, gelecek sezon da İngilizlerin en önemli tatil adresi olması bekleniyor - GETOB Başkanı Bülbüloğlu: -"İngilizler Marmaris'i keşfetti. İngilizler bizden vazgeçmedikleri gibi biz de onlardan vazgeçmeyiz"

AA / Levent Kişi

MUĞLA (AA) - LEVENT KİŞİ - İngilizlerin Türkiye'de en fazla tercih ettiği tatil bölgesi olan Marmaris, 2015'te de çok sayıda İngilizi ağırlamaya hazırlanıyor.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra otellerin büyük bir kısmının şehir merkezinde olması nedeniyle dev bir tatil köyü havası veren Marmaris, ulaşımın kolaylığı ve eğlence hayatı nedeniyle özellikle son 10 yılda İngiliz turistlerin gözdesi haline geldi. Yılda 700 bin kadar İngiliz'in tatilini geçirdiği Marmaris'in, gelecek sezon da İngilizlerin en önemli tatil adresi olması bekleniyor.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İngiltere pazarının bölgeleri için en ağırlıklı pazar olduğunu ve gün gün takip ettiklerini söyledi.

Son dönemde kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı düşüş yaşanan bu pazarda toparlanma olduğunu ifade eden Bülbüloğlu, "İngiltere pazarı iyi gidiyor, geçen yılın turist sayısını yakalayacağımızı düşünüyorum. Kasım ayında aşağı doğru bir hareket vardı. Bunu bekliyorduk. Çünkü İngiltere'de Noel nedeniyle satışlar en düşük seviyede gerçekleşiyor. Şu an yukarıya doğru iyi bir ivmeyle gidiyor" dedi.

- İngilizler Marmaris'i keşfetti, vazgeçmiyorlar

İngilizlerin Marmaris bölgesinden kolay kolay vazgeçemeyeceğini belirten Bülbüloğlu, " İngilizler Marmaris'i keşfetti. İngilizler bizden vazgeçmedikleri gibi biz de onlardan vazgeçmeyiz. Onların kültürünü iyi tanıyoruz. Ne tür yemeklerden hoşlandıklarını, nasıl eğlenmek istediklerini biliyoruz. Bu hizmeti daha yukarıya taşırsak daha iyi İngiliz gelecek ve bölgemiz kalkınacak" diye konuştu.

Marmaris'in dünyanın en güzel yeri olduğunu savunan Bülbüloğlu, İngilizlerin böyle güzel hava ve denizi hiçbir yerde bulamayacağını kaydetti. Marmaris'in İngilitere'de paket olarak iyi pazarlandığına dikkati çeken Bülbüloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak bizden vazgeçmiyorlar diye İngilizleri ihmal etmemeliyiz. Daha fazla çalışmalıyız. Bunlar çok büyük şeyler değil. En başta güler güz göstermeye ve işimizi iyi yapmaya devam etmeliyiz. İyi materyaller kullanarak dünya trendlerinden kopmamalıyız. Şu an herkes internetten Los Angeles'taki bir otelin menüsüne girebilir. İngiltere'deki bir otelin bardağı tabağı masaya nasıl koyduğunu, nasıl şekillendirdiğini görebiliyorsun. Artık işler eskisi gibi değil, çok daha kolay. Turizmci turizmdeki modayı takip etmeli."

- Paris'teki saldırının etkileri

Paris'teki karikatür dergisine yapılan saldırının Türk turizmini de olumsuz etkilediğini dile getiren Bülbüloğlu, Fransa'da 12 kişinin öldüğü gün bölgelerine gelecek en az 10-15 bin turisti başka ülkelere kaptırdıklarını bildirdi.

Bu olaylar sonunda Türkiye'nin bir imaj sorununun ortaya çıktığını iddia eden Bülbüloğlu, "Müslüman bir ülkeyiz. Ortadoğu'nun toz dumanına çok yakınız. Bu olaylar sınırlarımızda oluyor" ifadelerini kullandı.

"Laik bir ülkeyiz, insanların yaşam tarzlarına müdahale edilmiyor, Monte Carlo'da nasıl tatil geçiriyorsanız aynısını Antalya'da, Marmaris'te, Fethiye'de geçirebilirsiniz" dediklerini ve bundan emin olduklarını kaydeden Bülbüloğlu ancak gelen misafirin de bundan emin olması gerektiğini vurguladı.

Turistlerin bundan emin değilse gelmediğini ifade eden Bülbüloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Yabancılar o zaman İspanya'ya ya da Yunanistan'a gidiyor. Bu imaj sorununu çözecek olan Kültür ve Turizm Bakanlığı. Bakanlığın özellikle bu aylarda her bölgede çok ciddi hatta agresif tanıtım yapması gerekiyor. Bize fazla misafir göndermeyen Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkelerde bile tanıtım atağına geçmeliyiz. Özellikle satışların yoğun olduğu ocak, şubat, mart dönemlerinde çok iyi reklam yapılması lazım."

Bu olumsuzluklar nedeniyle geçmiş yıllarda olduğu gibi tur operatörlerinden otelcilere fiyat indirimi yapmaları konusunda baskı geldiğine değinen Bülbüloğlu, meslektaşlarına paniğe kapılarak indirim yapmamaları önerisinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden İngilizler Marmaris'ten, Marmaris de İngilizlerden vazgeçmiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 11 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İngilizler Marmaris'ten, Marmaris de İngilizlerden vazgeçmiyor haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı