Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngilizler Irak'tan mayısta çekilmeye başlayacak

  LONDRA (A.A)
  05 Şubat 2006 - 10:19Son Güncelleme : 05 Şubat 2006 - 10:47

  İngiltere'de yayımlanan Independent on Sunday gazetesi, Irak'taki İngiliz askerlerinin mayıstan itibaren geri çekilmeye başlanacağını, buna ilişkin gizli bir planın bulunduğunu öne sürdü.

  İlk etapta 2.000 İngiliz askerinin döneceğini yazan gazete, bu konudaki gizli anlaşmanın Irak'taki koalisyonu oluşturan ülkeler arasında karara bağlandığını iddia etti. Haberin bazı hükümet kaynaklarınca da doğrulandığını kaydeden Independent on Sunday, detaylı çekilme planının geçen ay üst rütbeli komutanlar ve diplomatların katıldığı bir toplantıda açıklandığını öne sürdü.

  İngiltere'nin bu plan çerçevesinde geri çekmeyi planladığı 2.000 askerlik gücün, Irak'taki toplam gücünün dörtte biri olduğuna dikkat çeken Independent, ABD'nin planı ilke olarak onayladığını, ancak bunun Irak'taki mevcut şartların değişmemesi durumunda uygulanabileceğini yazdı. Gazete, Irak'taki siyasi süreç ve güvenlik düzeyinde değişiklik olması halinde planın yeniden gözden geçirilebileceğini kaydetti.

  Independent, hükümetin Irak'tan asker çekme kararının özellikle ordunun komuta kademesini mutlu edeceğini de öne sürerek, “Çünkü komutanlar orada ne kadar uzun kalınırsa kalınsın, kaydedilecek kazancın çok küçük olacağına inanıyor” görüşünü savundu. Gazete, bir komutanın “Bu yaz ayları itibariyle yapabileceğimiz her şeyi yapmış olacağız” ifadelerine de yer verdi.

  Bu arada, İngiliz askerlerinin Irak'tan tamamen çekilmesinin daha uzun yıllar alabileceği belirtiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı