"İngilizler azınlık haline gelecek"

Birce BORA / LONDRA
27.01.2015 - 00:34 | Son Güncelleme:

İngiltere’de Times gazetesi tarafından yapılan bir araştırma ülkedeki göçmen nüfusunun 1971 yılından bu yana iki kattan fazla arttığını ve 2031 yılında başkent Londra’nın nüfusunun yarısını İngiltere dışında doğmuş göçmenlerin oluşturacağını ortaya çıkarttı.

Araştırmada Londra’nın nüfusunun hızla artmasının şehre göç eden İngilizlerden değil, yabancı göçmenlerden kaynaklandığı tespit edildi.

1971 yılında Londra’da İngiltere dışında doğmuş 1.3 milyon kişinin yaşadığını belirten araştırmacılar, bu sayının 2011 yılında 3 milyon’a yükseldiğini belirtti. Ancak Londra’da yaşayan ve aktif olarak çalışan kişilerin şehir nüfusuna olan oranının da bu sürede %66’dan %71’e çıktığına dikkat çekildi.

KABUL EDİLEMEZ

Migration Watch UK isimli göç gözetim kurumunun Kuzey Kıbrıs asıllı başkan yardımcısı Alp Mehmet, Times gazetesine konu ile ilgili yaptığı açıklamada göç ile ilgili yapılan bu tahminlerin “tamamen kabul edilemez” olduğunu söyledi.

2004-2008 yılları arasında İngiltere’nin İzlanda elçisi olarak görev yapan Mehmet, “Şu anki trendler devam ederse İngiltere’de doğmuş kişiler, toplumun toplu göçe karşı tüm protestolarına rağmen 20 yıldan kısa süre içinde kendi başkentlerinde azınlık haline gelecek. Siyasilerin çok geç olmadan ve güvenilirlikleri tamamen ortadan kalkmadan önce bu durumun geleceğimiz için ne anlama geldiği konusunda uyanması gerekiyor” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı