Eğitim Haberleri

  İngilizcesine güvenen gençlere Cambridge’de yaz okulu

  Hürriyet Haber
  19.01.2015 - 16:56 | Son Güncelleme:

  Cambridge Üniversitesi’nde 16-18 yaş arasında, iyi İngilizce bilen öğrenciler için açılan yaz okuluna 35 kişi katılabiliyor. Her 8 öğrenciye bir öğretmenin düştüğü okulda katılımcılar, Cambridge ve Oxford geleneklerine uygun şekilde küçük gruplarda eğitim alıyor.

  Öğrencilere küresel bir vizyon vermek amacıyla düzenlenen yaz okulunun adı ‘Cambridge Literati Yaz Okulu’ ve fikir babası ise Türkiye’den bir isim olan akademisyen Ziya Meral. Programı dünya kültürleri, dünyadaki gelişmeler, dünya ekonomisi ve dünyada bilimsel gelişmeler olmak üzere dört farklı temada hazırlanan yaz okulunda dersleri, Cambridge Üniversitesi’nden doktora öğrencileri tarafından veriliyor. Profesörler ve farklı alanlarda başarılar elde etmiş konuşmacılar da programda yer alıyor. Akademik çalışmalara ek olarak müze ve botanik bahçe gezilerinden, klasik İngiliz sporlarından tiyatro etkinliğine kadar birçok sosyal etkinlik de programda bulunuyor.

  Uluslararası kanallarda canlı yayınlara katılan, dünyanın birçok saygın üniversitesinde ve diplomatik kurumlarda konuşmalar yapan, 30’dan fazla ülkede araştirmalar ve çalışmalarda bulunan Ziya Meral, London School Economics ve Cambridge Üniversitelerinde eğitim almış bir akademisyen. Meral aynı zamanda İngiltere Parlamentosu’nun ünlü Lordlar ve Avam Kamaraları’nda danışmanlık yaptı ve Ortadoğu konuları üzerine bir çok özel rapor hazırladı. Türkçe iki kitabı bulunan Ziya Meral’in yazdığı tiyatro oyunu ‘Kohelet’, İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Ziya Meral, Türkiye’den ilk olarak Doğu Asya’ya gitti. Filipinler’de dört sene teoloji okudu ve dersleri nedeniyle birçok Asya ülkesini dolaştı. Çin’de bir üniversetede Çince dersler aldı. Eğitimine daha sonra İngiltere’de Brunel Üniversitesi’nde devam etti.

  “Bir çok farklı ülke ve kıtada yaşamak, okumak ve çalışmak bana sadece bir yabancı dil bilmenin yetmediğini gösterdi. Önemli olan küresel bir insan olabilmek, küresel düşünebilmek. Artık karşılaştığımız sorunlar ve fırsatlar bile bu küreselliğin bir parçası. Yeni nesiller için bu çok daha önemli” diyen Meral, daha sonra gençler için bir yaz okulu açmaya karar verdi ve Cambridge Literati Yaz Okulu’nu açtı. Okulun öğrenci kontenjanı 35 kişi ile sınırlandırıldı. Böylece her 8 öğrenciyle bir öğretmenin ilgilenmesi sağlandı. Bilgi için: http://www.literaticonsultancy.com/course-outline/

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı