Dünya Haberleri

  İngiliz vekilin istifa nedeni belli oldu

  A.A.
  22.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiliz politikacı Alan Johnson'ın gölge kabinedeki görevinden, eşinin eski korumasıyla ilişkisi olduğu gerekçesiyle istifa ettiği iddia edildi.

  Ülkenin İşçi Partili eski Gölge Maliye Bakanı Alan Johnson dün "Ailevi ve kişisel nedenlerden" görevinden ayrıldığını açıklamıştı.

  60 yaşındaki Johnson, yaptığı yazılı açıklama, "Önemli bir görevi üstlenmişken, özel hayatımdaki kişisel problemlerimin üstesinden gelmekte zorlandım" ifadesini kullanmıştı.

  Polis, İngiliz basınında "Alan Johnson'ın eşi Laura ile eski koruması Paul Rice'ın ilişkisi olduğu" iddialarının çıkmasının ardından, konunun araştırıldığını bildirdi.

  Basın, polis memuru Rice'ın Johnson içişleri bakanıyken korumalığını yaptığını, şu anda ise İçişleri Bakanı Theresa May'in koruması olduğu bilgisine yer verdi.

  Batı Hull milletvekili Johnson, geçen yıl ekim ayında muhalefetteki İşçi Partisinin Genel Başkanlığına Ed Miliband'in seçilmesinin ardından, gölge kabinede Maliye Bakanlığı ile görevlendirmişti. Johnson'ın Gölge Maliye Bakanlığı görevine getirilmesi, bazı kişiler tarafından ekonomide az tecrübesi olduğu gerekçesiyle eleştirilmişti. İngiltere'de gölge kabine, muhalefet partisinin kurduğu kabine anlamına geliyor.

  Eski bir sendika lideri olan Alan Johnson, Gordon Brown'un başbakanlığı döneminde İçişleri Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı görevlerinde bulunmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı