Eğitim Haberleri

  İngiliz üniversitelerinden online dersler

  DHA
  17.09.2013 - 09:19 | Son Güncelleme:

  İngiltere'nin dünya çapında üniversiteleri bu haftadan itibaren yeni bir teknoloji ile merkeze bağlanan bedava online derslere başlıyor. Yeni sistemle adaylar 24 okulda bedava diploma kurslarına katılabilecek.

  YouTube'a benzer şekilde devrimci hub'ı bilgi işlem merkezlerine yerleştiren İngiltere'deki bazı araştırma üniversitelerinin yarısının hazırladıkları kısa dersleri dijital platforma yükledikleri bildirildi. Kursların kaydolmak isteyen herkese şartsız açık olduğu belirtildi. Yani diplomalarda notlara bakılmayacak.
  Bazı gözlemciler, bu trendin birçok üniversitenin kampuslarını olumsuz yönde etkileyebileceğini söylese de kimse nasıl bir sonuç alınacağını kestiremiyor. Birmingham,Bath, Warwick, King's College London, Leeds ve Abdullah Gül'ün iki yıl yüksek lisans yaptığı Exeter gibi ünlü üniversiteler ücretsiz online dersleri geliştiren üniversiteler arasında.

  Türkiye başta olmak üzere dünyanın her yerinden insanlar, kurslara, tablet, akıllı telefon veya bilgisayarlar aracılığıyla ulaşabilecekler. Beş veya altı haftalık kısa kurslardan, 10-12 haftalık akademik sömestre kadar uzun üniversite diploma kurslarına kayıt yaptırılabilecek. Üniversitenin birinci sınıfında okuyabilmek ve sınıf geçmek için haftada birkaç saat ders çalışmanın yeterli olacağı öğrenildi. Zamanla üniversitelerin düzenleyecekleri sınavlardan para alabileceği belirtildi.
  Girişimi İngiliz hükümeti destekliyor ama Cambridge, Oxford, University College London, Imperial College üniversiteleri ücretsiz yüksek eğitim girişimine katılmaya yanaşmıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı