Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiliz uçaklarına saldırı planı El Kaide liderind

  A.A.
  19 Ağustos 2006 - 19:08Son Güncelleme : 19 Ağustos 2006 - 20:09

  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tasnim Aslam, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, kimliğini ve milliyetini söylemediği planın mimarıyla ilgili bilgileri açıklamalarının, sorumluluğu Afganistan'ın üzerine atmak anlamına gelmediğini ifade etti.

  Afganistan'ın da El Kaide terörizminden çektiğini belirten sözcü, söylediklerinin arkasında durduklarını belirterek, “Saldırı planının Afganistan'da üslenen El Kaide tarafından yapıldığına dair ellerinde kanıt olduğunu” kaydetti.

  Sözcü, İslamabad'ın araştırma bilgilerini ABD ve İngiltere'yle paylaştığını belirtti.

  Afganistan, Pakistan'ı “şaşırtıcı taktikler” uygulamakla ve topraklarında faaliyet gösteren teröristleri yakalamak için yeterli çaba göstermemekle suçluyor.

  İngiltere'de ortaya çıkarılan saldırı planıyla ilgili en az 7 kişinin tutuklandığı Pakistan'daki istihbarat yetkilileri, planın mimarı El Kaide liderinin Afganistan'ın Kunar bölgesinde bulunduğu ifade ediyorlar.

  Yetkililer, El Kaide liderinin, Pakistan'da tutuklanan ve hükümet tarafından planın “kilit şahsiyeti” olarak görülen İngiliz Raşid Rauf ile ilişkisinin bulunduğunu öne sürüyorlar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı