İngiliz siyasetinin ünlü ismi 98 yaşında hayatını kaybetti

Hürriyet Haber
04.10.2015 - 11:53 | Son Güncelleme:

İngiltere’de şu anda ana muhalefette bulunan İşçi Partisi’nin tarihindeki en ünlü siyasetçilerden Maliye eski Bakanı Dennis Healey Sussex’teki evinde 98 yaşında hayatını kaybetti.

Siyasetçinin ailesi Healey’nin kısa süreli bir hastalıktan sonra huzurlu bir şekilde kendi yatağında hayata veda ettiğini söyledi.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn Healy’nin “İşçi Partisi için bir dev” olduğunu belirtirken Muhafazakar Partili Başbakan David Cameron da Healy’nin savaş sonrası siyasetinde dev bir karakter olduğunu dile getirdi.

Her iki siyasi lider de Healey’nin ailesine baş sağlığı diledi ve onun daima hatırlanacağını söyledi.

Dennis Healey 1952 yılında ilk kez İşçi Partisi’nden Leeds milletvekili olarak seçilerek avam kamarasına girmiş ve burada 40 yıl boyunca görev yapmıştı. Ünlü siyasetçi Maliye Bakanı olarak görev yaptığında ülkenin içinde bulunduğu mali kriz nedeniyle IMF’ye gidip borç isteyen isim olmuş ve bu hamlesiyle İngiltere siyaset tarihine adını yazdırmıştı.


Healey 1980 yılında İşçi Partisi liderliğine aday olmuş ancak liderlik yarışını sadece 10 oy farkla kaybetmişti. 1992 yılında emektar siyasetçi Lordlar Kamarası’na katılmış ve siyasi hayatına burada devam etmişti.

Oxford Üniversitesi mezunu olan Healy İkinci Dünya Savaşı sırasında Kuzey Afrika ve İtalya’da İngiliz ordusu için çalışmıştı.

Healey’nin eşi Edna 2010 yılında hayatını kaybetmişti.EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı