Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiliz polisinden 'Guantanamo Yolu' oyuncularına gözaltı açıklaması

  (a.a.)
  21 Şubat 2006 - 21:50Son Güncelleme : 21 Şubat 2006 - 21:56

  İngiliz polisinin, Berlin film festivalinde ödül alan “Guantanamo Yolu” filminin oyuncularını, film yüzünden değil, eski Guantanamo zanlılarıyla oldukları için gözaltına aldığı kaydedildi.

  Bedfordshire polis sözcüsü Des Lawless, ”Almanya'daki Berlin film festivalinden İngiltere'ye dönen oyuncuların Londra'daki Luton havaalanında film için değil, eski Guantanamo zanlılarıyla oldukları için durdurulduklarını” söyledi.

  Gözaltına alınanların bir saat içinde serbest bırakıldıklarını belirten sözcü, bu kişilerin “kötü muamele gördükleri iddialarına” ilişkin şikayette bulunmaları halinde bu şikayetlerinin değerlendirileceğini kaydetti.

  İngiliz yetkililer, filmin oyuncuları Rizvan Ahmed ve Ferhad Harun'un, geçen perşembe Luton havaalanında “terörle mücadele yasası” uyarınca sorgulanmak üzere bir süre gözaltına alındıklarını açıklamıştı. Polisin, ABD'nin Küba'daki Guantanamo üssünde tutulan iki eski İngiliz zanlı Şefik Resul ve Ruhel Ahmed'i de bir süre gözaltına aldığı belirtilmişti.
  Pakistan kökenli 23 yaşındaki İngiliz oyuncu Rizvan Ahmed, gözaltına alınmasıyla ilgili olarak merkezi Londra'da bulunan insan hakları grubu “Reprieve” aracılığıyla yaptığı açıklamada, bir polis memurunun kendisine küfür ettiğini belirtti. Ahmed, avukatını aramak istediğini, ancak polis memurunun cep telefonunu elinden aldığını da kaydetti. Ahmed, polisin “İslam davasına yardımcı olmak için oyuncu olup olmadığını” sorduğunu da ifade etti.

  Ahmed'in gözaltına alınmasıyla ilgili başka açıklama yapılmayacağı belirtilen açıklamada, Ahmed'in bu olayla ilgili şikayette bulunmayacağı da bildirildi.

  “Guantanamo Yolu” filminin yapımcılarından Melissa Parmenter de Associated Press Ajansı'na yaptığı açıklamada, oyunculara yapılan muamelenin çok çirkin olduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı