İngiliz ordusunda tecavüz skandalı

Birce BORA / LONDRA
21 Aralık 2014 - 11:33Son Güncelleme : 21 Aralık 2014 - 10:51

İngiliz ordusunda son iki yıl içinde erkek askerler arasında üç tecavüz ve 22 cinsel taciz vakasının yaşandığı ortaya çıktı.

Times gazetesinin Bilgi Edine Özgürlüğü Yasası kapsamında yaptığı başvuru sonucunda açıklanan rakamlar ülkede büyük şok yaratırken, cinsel şiddet karşıtı aktivistler devleti bir an önce harekete geçmeye çağırdı.

Ordudaki cinsel şiddet vakalarının önlenmesi için kampanya yürüten İşçi Partili milletvekili Madeleine Moon, yayınlanan rakamların “dehşet verici” olduğunu söyledi ve “Ortaya çıkan gerçek hayal edebileceğim her şeyin ötesinde. Bu rakamlar Savunma Bakanlığı’nın askerleri korumada tamamen başarısız olduğu yönündeki iddialarımı kanıtlıyor” dedi.

7 KİŞİ BİRDEN SALDIRMIŞ


Savunma Bakanlığı’nın açıklamak zorunda kaldığı raporlar Şubat ayında 20 yaşındaki bir askerin yaşları 21 ila 33 arasında değişen 7 askerin toplu tecavüzüne uğradığını ortaya çıkarttı. Raporlarda tecavüzün yabancı bir cisimle mi yoksa saldırganların cinsel organıyla mı gerçekleştirildiği ise açıklanmadı.

Raporlarda 28 yaşındaki bir askerin de Mayıs ayında yaşları 20 ila 26 arasında değişen 7 meslektaşının toplu tecavüzüne uğradığı görüldü. Ve ordudaki daha küçük grupların genç askerlere karşı benzer saldırıları bir çok kez gerçekleştirdiği tespit edildi.

Konu ile ilgili Times gazetesine konuşan eski asker Ross McLeod, orduya yeni katılan askerlerin makatına süpürge sapı ya da benzer objeler sokulmasının yaygın bir uygulama olduğunu ve bu yöntemin askerleri korkutmak ya da “gruba kabul etmek” için kullanıldığını açıkladı.

McLeod “Cinsel taciz ve erkeklere yönelik tecavüz ne yazık ki orduda sıklıkla kullanılan bir gözdağı verme yöntemi. Uzun zamandır korunan ve göz yumulan ordu kültüründe bu tip saldırılar şaşırtıcı değil sıradan” dedi.

Savunma Bakanlığı konu ile ilgili yayınladığı basın açıklamasında orduda toplumun geri kalanına kıyasla daha fazla cinsel suç işlendiğini gösteren hiç bir kanıt bulunmadığını belirtti ve “ Cinsel tacizi ihbar etmenin ne denli zor olduğunu ve ne kadar cesaret gerektirdiğini biliyoruz. Bu nedenle kurbanlara kapsamlı destek hizmetleri sunuyor ve tüm cinsel taciz suçlamalarını detaylı olarak araştırıyoruz” dedi.

Uzmanlar Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı rakamların sadece ordudaki yetkililere ihbar edilen cinsel suçları kapsadığını ve gerçek rakamın bundan çok daha yüksek olduğuna inandıklarını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı