İngiliz mucit Aylan gibi başka çocuklar ölmesin diye yeni bir icat yaptı

Hürriyet Haber
28.09.2015 - 11:00 | Son Güncelleme:

Avrupa’ya ulaşmak için bindiği tekne alabora olan Suriyeli Aylan Kurdi’nin küçük cesedinin Türkiye’de kıyıya vurmasından çok etkilenen ve onun gibi çocukların ölmesini önlemek için bir şeyler yapmak isteyen İngiliz mucit Ben Board, Centifloat isimli basit ancak hayat kurtaran bir aygıt geliştirdi.

Birleşik Krallık’ın Wight adasında suda kurtarma ekipmanları üreten Unique Seaflex isimli şirket için çalışan iki çocuk babası Board, Centifloat’ı 10 kişilik bir ekiple aylar süren çalışmalardan sonra yarattı.

Yaptığı incelemelerde mülteci taşıyan botların genellikle ticari teknelerin hatta kurtarma botlarının görüş mesafesindeyken battığını tespit ettiğini söyleyen Board ancak böyle kazalarda bir anda suya saçılan insan sayısı çok yüksek olduğu için herkesin kurtarılmasının imkansız hale geldiğini söyledi.

Bunun üzerine o kurtarma ekiplerine zaman kazandırmak ve herkesin hayatta kalmasını sağlamak için tüm yüzeyi kulplarla kaplı uzun, ince şişme bir aygıt geliştirdi.

Board 3 dakika içinde şişirilip denize atılabilen Centifloat isimli 16 metre uzunluğundaki aygıtın aynı anda yüzlerce kişiyi yüzeyde tutabildiğini ve böylelikle deniz kazalarında ölenlerin sayısını önemli oranda azaltabildiğini söyledi.

Board 1500 sterline satılan Centifloat’ın şimdiden Libya açıklarında bir mülteci teknesinin alabora olmasının ardından yapılan bir kurtarma operasyonunda 604 kişinin hayatının kurtarılmasında önemli bir rol oynadığı ve ürünün gönüllülerce kurulan Migrant Offshore Aid Station (MOAS) tarafından da kullanılmakta olduğu açıklandı.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı