İngiliz kız IŞİD militanı ile evlendi

Birce BORA-LONDRA
12 Temmuz 2015 - 10:58Son Güncelleme : 12 Temmuz 2015 - 11:11

Şubat ayında kendisiyle aynı okula devam eden iki kız arkadaşı ile birlikte İngiltere’nin başkenti Londra’daki evinden kaçıp Suriye’ye giden ve IŞİD’e katılan 16 yaşındaki İngiltere vatandaşı Amira Abase’nin burada “Kızıl cihatçı” lakaplı 18 yaşındaki Avustralyalı IŞİD militanı Abdullah Elmir ile evlendiği ortaya çıktı.

İngiliz Mail on Sunday gazetesine gönderdiği bir mesajda Abase ile olan evliliğini açıklayan Elmir’in IŞİD’in İngiltere’de terör eylemleri gerekleştirme yönündeki arzusunu da açıkladığı belirtildi.

İngiliz kız IŞİD militanı ile evlendi

Gazete, bir muhabirlerinin IŞİD’e katılmak isteyen 16 yaşında İngiliz bir kız çocuğu rolü yaparak Abase ile de iletişime geçtiğini ve genç kızın gizli görevdeki gazeteciye Suriye’ye ulaşma yöntemlerini anlattığını da açıkladı.

Abase’nin muhabire “18 yaşındaki yarı Lübnanlı yarı Avustralyalı bir cihatçının ikinci eşi olmasını” teklif ettiğini de belirten gazete, Elmir’in bu tanımlamaya uyduğunu ve Abase’nin muhabirin “kuması olmasını” istediğine inandıklarını söyledi.

Lübnan asıllı Avustralyalı bir Müslüman olan Elmir, Avustralya’nın Sidney kentinde bir kasap dükkanında çalışırken aniden ortadan kaybolmuş ve daha sonra Suriye’de ortaya çıkmıştı.

Mail on Sunday gazetesi Elmir ve Abase’nin açıklamalarını İngiliz yetkililere ilettiklerini ve güvenlik güçlerinin konuyla ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

Etiketler: ingiltere , suriye , IŞİD


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı