Gündem Haberleri

  İngiliz hükümetinden basına 'abartmayın' uyarısı

  LONDRA (A.A)
  13.08.2006 - 11:07 | Son Güncelleme:

  İngiliz hükümeti, gazetelerden ABD'ye gidecek uçakların havada imha edilmesine yönelik sabotaj planına ilişkin haberlerde “frene basmalarını” istedi.

  İçişleri Bakanı John Reid ve Kraliyet Başsavcısı Lord Peter Goldsmith imzasıyla yayınlanan ortak açıklamada, güvenlik güçlerinin sürdürdüğü kovuşturmanın, gazetelerde yer alan “fazla sansasyonel” haberler yüzünden tehlikeye düşebileceği görüşü dile getirildi.

  Bakan ve başsavcı, “Bu karmaşık soruşturmaları ve bunlardan çıkacak yasal işlemleri riske atabilecek, çelişki yaratıp kafaları karıştırabilecek haber ve iddiaları yayınlamaktan imtina etmeliyiz” ifadesini kullandı.

  Ortak açıklamada, bu ilkelerin ihlalinin medya organları aleyhinde hukuki işlem yapılması sonucunu doğurabileceği uyarısında bulunuldu ve 17 yaşındaki bir şüpheliyle ilgili haberlerin buna örnek olduğu kaydedildi.
  Bazı gazetelerin “ikinci 11 eylül saldırısı” olarak nitelendirdiği sabotaj planının İngiliz polisince ortaya çıkarıldığının açıklanması, dünyada heyecan yaratmıştı. Gözaltına alınan 23 şüpheliden hiçbiri hakkında henüz dava açılmadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı