ANTALYA HABERLERİ

İngiliz hasta, sağlığına Antalya'da kavuştu

AA / Sinan Özmüş
26.01.2015 - 17:34Son Güncelleme :

- Kolon kanseri hastası 68 yaşındaki İngiliz Maria Rita, ülkesi yerine Antalya'da gördüğü tedavi ile sağlığına kavuştu

AA / Sinan Özmüş

ANTALYA (AA) - İngiltere'de tedavi olamayan kolon kanseri hastası 68 yaşındaki yoğun bakım hemşiresi, Antalya'da gördüğü tedavinin ardından ülkesine sağlıklı şekilde döndü.

Londra'da bir hastanede yoğun bakım hemşiresi olarak çalışan Maria Rita'nın daha önce geçirdiği ancak tekrarlayan kolon kanseri, ince bağırsağa giden damarların hemen yanında nüksederek akciğerine yayıldı.

Tümörün yeri ve Rita'nın daha önce geçirdiği 3 ameliyat, tekrar ameliyat olmasını riskli hale getirmesi nedeniyle kardiyoloji uzmanı eşi Walter Rita, Londra'daki onkoloji uzmanının da teşvikiyle ikinci bir görüş almaya karar verdi ve Maria'yı Antalya'ya getirdi.

Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan'a muayene olan, ardından ameliyata karar verilen Maria Rita'nın ince bağırsağına giden damarlardan tümör, tamamen temizlendi.

Girişimsel radyoloji uzmanı Prof. Dr. Saim Yılmaz da akciğerlerinde bulunan 2 tümörü "kriyo ablasyon" yöntemiyle dondurarak yok etti. Maria Rita ve eşi, ikinci bir görüş için geldikleri Antalya'dan ülkesine iyileşerek döndü.

- "Londra'daki cerrahların el atmaktan korktuğu ameliyatı yaptı"

Walter Rita, araştırmaları sonucu dünyada sayılı merkezlerde yapılabilen kanser tedavilerinin tümünün Antalya'da Memorial Onkoloji Merkezi'nde yapıldığını öğrendiğini belirtti.

Eşinin tedavisi için nasıl bir yol izlediklerini anlatan Rita, şunları kaydetti:

"Öncelikle Prof. Dr. Saim Yılmaz ile irtibata geçtim. Maria'nın akciğerindeki tümörleri dondurarak tedavi edebileceğini söyledi. Bu çok yeni bir yöntem, dolayısıyla yapabilecek tecrübede bir uzmanla tanışmak bizim için büyük şans oldu. Prof. Dr. Alihan Gürkan ise Londra'daki cerrahların el atmaktan korktuğu ameliyatı yaptı. Bu ameliyat, Maria'nın sorununu kökünden çözdü."

- "Gözlerimi açtığında yoğun bakımda değil, odamdaydım"

Maria Rita ise mesleği gereği hayatı boyunca cerrahların arasında bulunduğunu, tanıdığı cerrahların içinde en güven verenlerden birinin Prof. Dr. Alihan Gürkan olduğunu belirtti.

Gürkan'ın kendisine verdiği güvenle Antalya'ya gelirken hiç aklında bulunmamasına rağmen ameliyat masasına yatmaya ikna olduğunu kaydeden Rita, "Ameliyat sonrasında gözlerimi açtığımda yoğun bakımda değil, odamdaydım. 3 gün sonra hastaneden taburcu edildim" ifadesini kullandı.

- Akciğerdeki tümör dondurularak yok edildi

Prof. Dr. Yılmaz, Türkiye'de sadece Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezinde uygulanan "kriyo ablasyon" yönteminin 1 milimetrelik iğne deliğinden kanser tümörünün içine girip tümörü dondurarak yok etme işlemi olduğunu anlattı.

Lokal anestezi altında yapılan işlem sırasında hastanın çok az ağrı duyduğunu, kitap dahi okuyabildiğini vurgulayan Yılmaz, işlemin uygun hastalarda ve tecrübeli ellerde uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

- "Ameliyatını yapabileceğimize inandık, onun da inanmasını sağladık"

Prof. Dr. Gürkan ise hastanın ince bağırsağına giden ana damarlardan tümör temizlenmesinin riskli bir ameliyat olduğunu belirterek, "En etkin tedavi yöntemi buydu. Eğer hasta bu tümörden kurtulmasaydı hastalığın kaynağı kurutulmamış olacaktı. Biz hastamızı evine sağlıkla göndermek istedik. Ameliyatını yapabileceğimize inandık ve buna onun da inanmasını sağladık. Sonuç ise yüz güldürücü oldu. Bu hastamız için de çare Antalya oldu" görüşünü dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden İngiliz hasta, sağlığına Antalya'da kavuştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ocak 2015 tarihinde saat 17 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İngiliz hasta, sağlığına Antalya'da kavuştu haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:19
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı