Gündem Haberleri

  İngiliz festivali İsrailli yönetmeni reddetti

  A.A.
  03.08.2006 - 17:57 | Son Güncelleme:

  İsrail yönetmen Yoav Şamir, İsrail'in Lübnan saldırısı nedeniyle İngiltere'nin Edinburgh film festivaline katılmamasının istendiğini açıkladı.

  Şamir, festivalin organizatörlerinden, İsrail'in saldırılarını protesto beklentileri sebebiyle, “Festivale bu yıl katılmamanız sizin yararınıza olur” şeklinde bir e-posta aldığını belirtti.

  Hala festivale katılmayı düşündüğünü kaydeden Şamir, “Festival, Irak'ta olan bitenler nedeniyle Amerikalı film yapımcılarına yasak getirmeyi düşünmedi. Bir festival buna benzer bir karar alırsa, çok tehlikeli bir adım olur” dedi.
  Festival sözcüsü de, böyle bir mesajın Şamir'e gönderildiğini doğrulayarak, “Dostane, tavsiye niteliğinde bir mesajdı. Burada bazı şeyler oldukça zor ve seçimi ona bırakıyoruz” dedi.

  Organizatörler, İsrail'in geçen yıl Gazze Şeridi'nden çekilmesini Yahudi yerleşimciler, askerler ve Filistinlilerin bakış açısıyla anlatan Şamir'in yeni filmi “5 Gün”ü göstermeye devam edeceklerini bildirdiler. Edinburgh film festivali 14 Ağustosta başlayacak, yaklaşık iki hafta sürecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı