Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İngiliz Büyükelçi: Türkiye uzun yıllardır dostumuz

  GAZİANTEP (A.A)
  23.10.2005 - 18:14 | Son Güncelleme:

  İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott, Türkiye'nin uzun yıllardır İngiltere'nin çok önemli ve dost bir müttefiki olduğunu belirterek, “3 Ekim'de AB müzakerelerinin başlaması noktasında İngiltere'nin verdiği destek, bunun açık göstergesi olmuştur” dedi.

  Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep'e gelen Peter Westmacott ve eşi Susan Nemazee, Vali Lütfullah Bilgin'i makamında ziyaret etti.

  Westmacott, ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle Avrupa ve Asya kıtaları arasında çok önemli bir köprü konumuyla uzun yıllardır İngiltere'nin önemli bir dost ve müttefiki olduğunu belirtti.
  3 Ekim'de AB müzakerelerinin başlaması noktasında İngiltere'nin verdiği desteğin bunun açık göstergesi olduğunu kaydeden Westmacott, ”Türkiye'nin bu bölgelerini tanımak, yeni ticari ve ekonomik işbirliği alanlarında her iki ülkenin lehine yeni gelişmeler sağlamak amacıyla bölgeye ziyaretler gerçekleştiriyorum. Yaptığım ziyaretin çok olumlu geçtiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

  Susan Nemazee ise özellikle Gaziantep Mozaik Müzesi'ni çok beğendiğini, buradaki mozaikleri Hatay ve İstanbul'da gördüklerine nazaran daha güzel bulduğunu, bu bölgenin tarihi ve kültürel zenginliğini tanımaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Ancak izleme platformlarının daha da yükseltilmesinin iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

  Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin de tarihi İpek Yolu'nda bulunması nedeniyle tarihten gelen mücadeleci ve yenilikçi rolünü hayatın her alanına yayma çabasıyla tanınan, Türkiye'nin birçok alandaki örnek ve önder ili Gaziantep'in, bir marka ve model kent olmaya devam ettiğini söyledi.

  Türkiye'nin komşuları ve tüm dünya ülkeleriyle yürüttüğü dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin geçmişten gelen bilgi ve tecrübeyle daha da artarak devam edeceğini, Türkiye'nin AB ile Ortadoğu ve Asya ülkeleri arasında her alanda köprü vazifesi gördüğünü kaydeden Bilgin, şöyle konuştu:

  “Dost ve müttefik İngiltere hükümetinin AB kapsamında ülkemize verdiği desteğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Müzakerelerin başlaması noktasında İngiltere'nin verdiği çok güçlü destek, ülkemizde bütün çevrelerde büyük memnuniyet yarattı. Kent olarak da İngiltere ile olan kültürel, ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini arzuluyoruz. Türk ve İngiliz işadamları arasında ekonomik işbirliği başlatılması için Sayın Büyükelçi Westmacott refakatinde ilimize gelecek İngiliz işadamları ile Gaziantepli işadamları, çok güzel bir işbirliği başlatabileceklerdir. Bu amaçla kendilerine her konuda gereken yardım ve desteği göstermeye hazırız.”

  Gaziantep'teki Zeugma Antik Kenti, Yesemek, Tilmen, Rum Kale ve Dülük antik yerleşim yerleri ile tarihi Antep evlerinin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler olduğunu ifade eden Bilgin, Gaziantep mutfağının da Türk ve dünya mutfakları arasında önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı